Güncel

ABD’nin TikTok’u satma talepleri siyasi bir şantaj planıdır — Apsny News


Washington’ın gangster benzeri sosyal medya uygulamasını ele geçirme girişimleri, rekabete tahammül edemediğini ortaya koyuyor

İle Timur Fomenkobir siyasi analist

TikTok savaşları kızışıyor. Biden yönetimi, bildirildiğine göre Çinli şirket Bytedance’a, sosyal medya uygulamasını satması gerektiği veya ABD’de bir yasakla karşılaşacağı yönünde bir ültimatom verdi.

TikTok, 2022’de dünyada en çok indirilen uygulamanın Çin menşeli olması nedeniyle artan bir ulusal güvenlik riski oluşturduğunu iddia eden ABD’li politikacıların artan baskısına maruz kalıyor. İlişkilendirmeye göre suçluluk mantığı kullanılarak, TikTok’un kullanıcılarının verilerini Çin hükümetine aktarabileceği iddia edildi. Bu hiçbir zaman doğrudan veya dolaylı olarak kanıtlanmamıştır. Bu, Pekin’le ilgili her şeyle ilgili olarak Washington’u saran, yaygın paranoyaya dayanan, davul gibi ‘potansiyel’ bir tehlikedir.

Bununla Biden yönetimi, Amerikan siyasi çevrelerinde McCarthyciliğin en kötü unsurlarına meydan okuma, dizginleme veya bunlara karşı akıl yürütme konusundaki acizliğini ve isteksizliğini bir kez daha gösteriyor. Bunun yerine, bu unsurlar siyasi kazanç için benimseniyor. Şimdi yönetim, Trump’ın başarısız olduğu yerden devam etmek ve yasaklama tehdidi altında zorla TikTok satışı yapmak istiyor.

Washington’ın TikTok’taki duruşu bir gangsterinki gibi: “Orada güzel bir sosyal medya uygulamanız var. Başına bir şey gelirse yazık olur.” “Ulusal güvenlik” korkuları, Amerika’nın Pekin’e ilişkin tüm kararlarının ardındaki gerçek nedeni örten yüzeysel bir bahane: Washington’ın rekabeti kabul edememesi. İster küresel arenada siyasi nüfuz, ister başarılı bir pazar ürünü olsun, başarılı veya ‘Amerika’yı geride bırakan’ Çinli her şey tehdit altındadır.

ABD, pazar paylarını ezmek için çok çeşitli Çinli şirketleri gereksiz, fırsatçı ve düpedüz dürüst olmayan iddialarla hedef aldı. En yaygın hat, şu anda TikTok’a karşı silah haline getirilenle aynı – bunun bir “ulusal güvenlik tehdidi” olduğu hakkında. Bu iddialar her zaman Çin hükümetiyle ilgili olduğu iddia edilen bir bağlantıyı ve söz konusu uygulamanın, hizmetin veya ürünün Amerikalıları gözetlemek için kullanıldığı iddiasını içerir ki bu hiçbir zaman kanıtlanmamıştır. İddialar genellikle son derece mantıksızdır; buzdolapları veya kargo vinçleri.

Ulusal güvenlik argümanı yeterli olmadığında, Biden yönetimi, Washington’un “Amerika’da üretilmiştir” yeşil gündeminin bir parçası olarak mevcudiyetini ülke içinde sınırlamaya çalıştığı Çin güneş panellerinde olduğu gibi, “insan hakları ihlali” meselesini silah haline getiriyor. yerine ev yapımı alternatifleri tercih ediyor. ABD, yine kanıt olmaksızın, panellerin Sincan özerk bölgesinde zorla çalıştırılarak üretildiğini iddia etti. Ancak tablo yine de net: Her zaman pazar payı ve Amerikan hakimiyeti söz konusu ve öfke, yaptırımlara destek yaratmanın bir yolu olarak üretiliyor.

Ancak TikTok farklı. Kendini dünyanın bir numaralı sosyal medya uygulaması olarak kabul ettirdi ve 100 milyondan fazla Amerikalı tarafından kullanılıyor. O kadar başarılı ki, onu tamamen yasaklamak, son derece popüler olmayan bir karar olur. Bu nedenle, şimdi iki durumda politika, uygulamadan anında kurtulmak değil, siyasi gücü kullanarak uygulamanın Çinli sahiplerini uygulamayı Amerika’ya satmaya zorlamak oldu. Başka bir deyişle, TikTok ABD pazarını yutma konusunda o kadar iyiydi ki, gerçekten Çin’in buna sahip olma hakkı yok ve bunun gibi bir uygulamanın Amerikan olması gerekiyor.

Böyle bir hareket, ABD’nin savunduğunu iddia ettiği her şeye aykırıdır. Facebook Çin’de yasaklanmış olsa da, Pekin’in Facebook’un kendi pazarında faaliyet gösterme hakkı için Çin’deki tüm operasyonunu Çinli bir şirkete satması yönündeki talebine Washington ve medya nasıl tepki verirdi? Tepki patlayıcı olur ve Çin’in ‘ekonomik zorlama’, ‘zorbalık’, devlet gücünü kötüye kullanma vb. bir firmanın tüm işini satmasını talep etmeye çalışarak hukukun üstünlüğü. Çin’in bu sonucu kabul etmesi aşağılanmaktan ve ABD’nin altında bir yeri kabul etmekten başka bir şey değildir. Başka bir deyişle, Çin’in yaptığı iyi olan her şey ondan alınmalıdır ve kendi başarısına hakkı yoktur.

Çin, Bytedance’ın TikTok satmasını hiçbir koşulda derhal engellemeli. ABD bunu yasaklamak istiyorsa, bırakın devam etsin ve öyle yapsın, böylece bir nesil genç insanın Biden yönetiminin aktif olarak benimsediği Çin karşıtı histeri gerçeklerini görmesine izin verin. Bu durumda Biden bunun siyasi sonuçlarına katlanmalı. Amerika’nın bu konuda kazanmasına izin verilmemeli ve verilmemeli. Washington D.C’nin küstahlığı aşağılık ama bu soygundan başka bir şey değil.

Bu sütunda ifade edilen ifadeler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve RT’ninkileri yansıtması gerekmez.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu