Dünya

AB’nin üst düzey diplomatı Tayvan açıklarında deniz devriyesi istiyor – Apsny News


Josep Borrell, hareketin ada çevresinde “barışçıl bir statükonun” korunmasına yardımcı olacağını iddia ediyor

Avrupa donanmaları “devriye gezmek” AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, hareketin Tayvan Boğazı’nın korunmasına yardımcı olacağını savundu. “statüko” bölgede. Diplomat, Cumartesi günü Journal Du Dimanche tarafından yayınlanan bir fikir makalesinde bu fikri dile getirdi.

AB, Çin’i böyle görmeye devam ediyor “Aynı anda ortak, rakip ve rakip” Borrell, 2019’da benimsediği stratejisine uygun olarak yazdı.

Blok, Tayvan konusunda kendisini daha kararlı bir şekilde ortaya koymalı, “Bizi ekonomik, ticari ve teknolojik olarak ilgilendiren” o tartıştı.

Bu nedenle, Avrupa donanmalarını, Avrupa’nın bu kesinlikle çok önemli bölgede seyrüsefer özgürlüğü taahhüdünü belirtmek için Tayvan Boğazı’nda devriye gezmeye çağırıyorum” dedi. o devam etti.

“Tayvan konusunda pozisyonumuz basit ve tutarlı. Bize göre tek bir Çin var. Ama hiçbir koşulda değil. Ve kesinlikle güç kullanarak değil” Borrell bunu iddia ederek yazdı “Tayvan halkının büyük çoğunluğu buna inanıyor [maintaining] barışçıl statüko en uygun çözümdür.”

AB yetkilisi, Brüksel’in Pekin’e yönelik politikalarını görüşmek üzere toplanacakları Pazartesi günü bloğun dışişleri bakanlarına devriye gezme fikrini sunacağına söz verdi. Aynı zamanda, devriyelerin dikkatli bir şekilde kurulması gerektiğini ve AB ülkelerinin “Provokasyonlara ve aşırı tekliflere karşı uyanık olun.”

Teklif, ABD’nin sözde uygulamasına benzer. “seyir özgürlüğü” rutin olarak Tayvan Boğazı, Güney Çin Denizi ve diğer bölgelere gönderilen askeri gemileri içeren devriyeler. Devriyeler, Washington ile Pekin arasındaki ikili ilişkilerde uzun süredir bir sorun oluşturuyor ve ikincisi, uygulamanın çekişmeli su yollarına ‘istikrar’ getirmeye yardımcı olmaktan ziyade yalnızca gerilimleri artırdığını savunuyor.

Borrell yazısında son ayların en tartışmalı uluslararası sorunlarından biri olan Rusya ile Ukrayna arasında devam eden çatışmaya da değindi. Pekin tarafsız bir duruş sergileyerek tüm tarafları itidalli olmaya ve düşmanlıklara diplomatik bir çözüm aramaya çağırırken, Kiev’in Batılı destekçileri tarafından defalarca Moskova’yı desteklemekle suçlandı.

Çinlilere defalarca söyledik: Rusya’yı desteklemek sizin çıkarınıza değil. Hele de onu destekleyerek, savaşmak istediğinizi iddia ettiğiniz uluslararası sistemdeki kutuplaşmayı artırmaktan başka bir işe yaramayacağınıza göre.” Borrell, yaklaşan bakanlar toplantısında bu duruşu yineleme sözü verdi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu