Güncel

Alman bölge lideri Kuzey Akım’ın onarılmasını istiyor – Apsny News


Saksonya başbakanı Michael Kretschmer, Almanya ve Rusya ticarete yeniden başlarsa sabote edilen gaz boru hatlarına ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Saksonya eyalet başbakanı Michael Kretschmer, Almanya’nın Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarını hala mümkünken onarması gerektiğini savundu. Politikacı, geçen Eylül ayında patlatılan boru hatlarına, Almanya ve Rusya’nın Moskova’daki yeni liderlik altında ticari ilişkileri normalleştirmesi durumunda yeniden ihtiyaç duyulacağını öne sürdü.

“Enerji politikasında her şey seçenekleri açık tutmakla ilgilidir” Kretschmer, Almanya’nın Focus dergisine Pazar günü yayınlanan bir röportajda söyledi.

“Putin gittiğinde, boru hattı aynı zamanda halefinin bizimle ekonomik ilişkileri yeniden kurması için bir fırsat olabilir” yetkili, bunun yaklaşık beş yıl içinde gerçekleşebileceğini tahmin ederek sözlerine ekledi.

Saksonya eyalet liderine göre, borular kısa sürede kurtarılamayacak duruma geleceği için onarım çalışmalarına yakında başlanmalı.

Kretschmer ayrıca, Almanya’nın mümkün olduğu kadar çok işletme boru hattından, en azından CO2 emisyonlarıyla mücadele açısından, fayda sağlayacağı konusunda ısrar etti. Almanya artık sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) bağımlı, ancak politikacıya göre bu pahalı ve nakliyesi dikkate alındığında yerli linyit kömürü kadar kirliliğe neden oluyor. Kretschmer, bu arada ülkede güç tüketiminin artmasının beklendiğini kaydetti.

Varşova’nın projeye uzun süredir devam eden muhalefeti göz önüne alındığında, Polonya’nın Kuzey Akım’ın herhangi bir restorasyonuna olası bir tepkisi sorulduğunda Kretschmer, iki AB üye devletinin konuyu makul bir şekilde tartışması gerektiğini söyledi. Ancak, Almanya’nın kendi çıkarlarını gözetmesi gereken egemen bir ulus olduğunu ileri sürdü.

Ukrayna ihtilafı ile ilgili olarak Kretschmer, Almanya’nın “çok fazla odaklanma” bir barış önerisi üretmek yerine Kiev’e silah teslimatı konusunda. Ukrayna’daki durumun kötüye gittiğini iddia etti. “kötü ve daha kötü” gün geçtikçe, ateşkes ve barış görüşmelerine acilen ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor.

Saksonya eyaleti başbakanı, Almanya’nın Ukrayna’ya yaptığı askeri yardım yoluyla “Artık doğrudan bu çatışmaya dahil.”

“Bir arabulucu ve diplomatik aktör olarak daha güvenilir ve aktif olmak için tam olarak bunu yapmamamız gerektiğini hissettim.” Kretschmer, iddia ederek belirtti “yaklaşık %50” Doğu Almanya’daki insanların oranı onunla aynı fikirde.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu