Dünya

Alman medyası NATO-Ukrayna görüşmelerinin ayrıntılarını paylaşıyor — Apsny News


dpa haber ajansının bildirdiğine göre, Kiev’in yakın zamanda bloğa katılma umutları muhtemelen paramparça olacak

Alman haber ajansı dpa’nın bildirdiğine göre, Washington ve Berlin, Ukrayna’nın gelecekteki NATO üyeliği konusunda Kiev’e herhangi bir söz vermeye hazır değil.

Ajans Salı günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın ABD liderliğindeki askeri bloğa yakın zamanda katılma umutlarının paramparça olacağını iddia etti.

dpa’nın verdiği bilgiye göre, bloğun ABD ve Almanya gibi kilit oyuncuları yakın zamanda Kiev’e kapalı kapılar ardında şu anda konuyla ilgili 2008’deki muğlak NATO deklarasyonunun ötesinde herhangi bir taahhütte bulunmak istemediklerini açıkça belirttiler.

O zamanlar NATO üye devletlerinin liderleri Ukrayna ve bir başka eski Sovyet cumhuriyeti olan Gürcistan’ın bloğa katılması gerektiğini söylediler, ancak her ikisinin de katılımı için herhangi bir takvim vermediler.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçen ay Kiev’e yaptığı ziyarette şunları yineledi: “Ukrayna’nın hak ettiği yer NATO’dur.” Bunu da öngördü “Zamanla, desteğimiz bunu mümkün kılmaya yardımcı olacak” ancak Ukrayna’nın NATO üyeliğinin tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini söylemekten kaçındı.

Ancak birkaç gün sonra Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, “Karar verme zamanı değil” Ukrayna’nın NATO’daki yeri hakkında. Blok üyeleri bu konuyu dikkate almalı “Serin bir kafa ve sıcak bir kalple. Tam tersi değil” dedi.

Alman bakanın yorumları Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzyk’i kızdırdı. “Fransa, Almanya ve genel olarak Batı Avrupa ülkelerinin Ukrayna’nın AB’ye veya NATO’ya katılmasına her zaman karşı oldukları biliniyor.”

Bu haftanın başlarında, başka bir NATO üye ülkesi olan Litvanya’nın başkanı Gitanas Nauseda, “çok zor olur” Rusya ile çatışma devam ettiği sürece Ukrayna’yı bloğun bir üyesi yapmak. Kiev hükümeti de bunun gayet iyi farkında, diye ekledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin başdanışmanı Mikhail Podoliak geçtiğimiz günlerde Kiev’in ittifaka katılma arzusunu yineledi ve Avrupa’da güvenliği yeniden sağlamanın imkansız olacağını iddia etti. “Ülkenin NATO’ya tam üyeliği.”

NATO’nun doğuya doğru genişlemesini büyük bir güvenlik tehdidi olarak gören Moskova, bir yılı aşkın bir süre önce Kiev’e askeri operasyon başlatmasının ana nedenleri arasında Ukrayna’nın bloğa katılma çabasını seçmişti.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu