Dünya

Almanya Hint-Pasifik’e savaş gemileri konuşlandıracak — Apsny News


Önemli bir savunma yetkilisi, Berlin’in Güney Çin Denizi’ndeki askeri varlığını genişleteceğini söyledi.

Savunma Bakanı Boris Pistorius, Pazar günü Çin ve Tayvan’ın yanı sıra tartışmalı Güney Çin Denizi’ni içeren bölgesel gerilimlerin sürdüğü uluslararası bir zirvede Almanya’nın Hint-Pasifik’e iki savaş gemisi konuşlandıracağını söyledi.

Pazar günü Singapur’da düzenlenen Shangri-La Dialogue güvenlik konferansında yaptığı konuşmada Pistorius, Avrupa’nın dış ticaret seyahatlerinin yaklaşık %40’ının içinden geçtiği deniz geçişine saygı gösterilmesi gerektiğini açıkladı.

“Bu amaçla, Alman federal hükümeti 2021’de Hint-Pasifik’e bir firkateyn gönderdi ve 2024’te deniz varlıklarını yeniden konuşlandıracak.” Pistorius, dünyanın en etkili savunma yetkililerinin çoğunun katıldığı konferansta söyledi.

Pistorius, bu varlıkların bir firkateyn ve bir ikmal gemisinden oluşacağını söyledi, ancak deniz konuşlandırmasının bölgedeki belirli herhangi bir aktörün eylemlerine karşı koymak için yapılmadığını vurguladı. “Aksine,” o devam etti, “Hepimizin imza attığı ve hepimizin faydalanması gereken kurallara dayalı uluslararası düzenin korunmasına adanmıştır.”

Berlin ve Pekin önemli ticaret bağlantılarını sürdürüyor, ancak savaş gemilerinin 2024’te Güney Çin Denizi’ne konuşlandırılması, Almanya güvenlik ve ekonomik çıkarlarını dengelemeye çalışırken potansiyel olarak baş ağrılarına yol açabilir.

2021’de, yaklaşık yirmi yıldır ilk kez bölgeye bir Alman savaş gemisi konuşlandırıldı. Diğer Batılı ülkeler de Pekin’in özellikle Tayvan’la ilgili bölgesel hedefleriyle ilgili endişelerin ortasında bölgedeki askeri varlıklarını artırdı.

Pekin, Güney Çin Denizi’nin münhasır deniz bölgesi olduğunu iddia etti. Bununla birlikte, yaklaşık yedi yıl önce, 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi hükümleri uyarınca bir mahkeme, Pekin’in sular üzerindeki toprak iddiasını kesin bir şekilde reddetti. Buna rağmen Çin, denizdeki en az üç adaya askeri karakollar yerleştirdi.

Geçen ay Pekin, “Önemli memnuniyetsizlik” Alman hükümet bakanı Bettina Stark-Watzinger’in Pekin’in ayrılıkçı bir eyalet olarak gördüğü Tayvan’a yaptığı ziyarette. Çin, ‘Tek Çin’ ilkesi kapsamında kendi egemen topraklarının bir parçası olarak gördüğü Taipei’de liderlerle diplomasi yaptıkları için Batılı ülkeleri sık sık azarlıyor.

Cumartesi günü Singapur’daki aynı konferansta Pistorius, “açıklığa kavuşturdu” Pekin’e, Çin’in kendi kuvvetlerini eğitmek için eski Alman askeri pilotlarını görevlendirme uygulamasına son vermesini beklediğini söyledi. Bu, Alman haber dergisi Spiegel’in Cuma günü Çin’in yıllardır böyle bir eğitim aldığını ve Berlin’deki güvenlik yetkililerinin Alman ve NATO kuvvetlerinin askeri bilgisinin tartışılmasından endişe duyduğunu söyleyen bir haberini takip etti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu