Güncel

Almanya, on yıllardır en yüksek düzeyli Tayvan ziyaretini planlıyor – Apsny News


Federal bakanın Pekin’i rahatsız etmemek için üst düzey yetkililerle görüşmekten kaçınacağı bildiriliyor

Almanya eğitim bakanı, yaklaşık 26 yıldır üst düzey bir federal yetkilinin adaya ilk ziyareti olan Tayvan’ı önümüzdeki günlerde ziyaret etmeyi planladığını duyurdu. Çin’in gösteriyi kınaması muhtemel olsa da, Berlin bunun Halk Cumhuriyeti’ne karşı büyük bir politika değişikliğine işaret etmediğini iddia etti.

Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger, bakanlığının sözcüsü olarak önümüzdeki hafta iki günlük bir ziyaret için Taipei’ye gidecek. söz konusu Cuma günü, gezinin bilgisayar çipleri ve yeşil teknolojiler konusunda işbirliğine odaklanacağını belirtti.

Tayvan, Stark-Watzinger’ın adadayken Dışişleri Bakanı Joseph Wu ile görüşmesini teklif etse de, Berlin “geri itti” Financial Times, talep üzerine ve yalnızca alt düzey yetkililerle oturmayı kabul edecek bildirildi, müzakerelere aşina olan birden fazla kişiye atıfta bulunarak. Reuters’in ulaştığı bir başka kaynak söz konusu bakanın Başkan Tsai Ing-wen’i de görmeyeceği “Alman hükümetinin talimatı üzerine” hangisi arıyor “Çin’i çok fazla rahatsız etmekten kaçının.”

Almanya’nın ‘Tek Çin’ politikası, Tayvan’a gönderilen herhangi bir delegasyonun, şansölyenin yanı sıra içişleri, dışişleri veya savunma bakanlarının ziyaretleri dışında, görevleri egemenlik meseleleriyle ilgisi olmayan uzman bakanlarla sınırlandırılmasını zorunlu kılıyor. Herhangi bir Alman federal bakanı tarafından yapılan son gezi 1997’de gerçekleşti, ancak milletvekilleri o zamandan bu yana, bu yıl da dahil olmak üzere birçok kez adaya seyahat ettiler.

Tayvan, Çin iç savaşında kaybeden taraf adaya kaçıp 1949’da kendi yönetimini kurduğundan beri fiilen kendi kendini yönetiyor olsa da, Çin adayı kendi egemenlik bölgesinin bir parçası olarak görüyor ve genellikle Tayvan ile Tayvan arasındaki herhangi bir resmi temasa kaşlarını çatıyor. Taipei ve yabancı yetkililer.

Şansölye Olaf Scholz’un üst düzey sözcüsü Steffen Hebestreit, yaklaşan ziyaretin Pekin ile ilişkilerde herhangi bir değişikliğe işaret etmediğini vurguladı.

“Eğitim ve araştırma bakanının Tayvan’ı ziyaret etmesi, politikamızı hiçbir şekilde sorgulamaz.” muhabirlere söyledi.

Stark-Watzinger’in gezisi, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Pekin’i ziyaret etmeyi planlamasından sadece haftalar önce geliyor ve birçok kaynak FT’ye onun Nisan veya Mayıs’ta oraya seyahat edeceğini söylüyor. Ancak, haber kaynağı tarafından atıfta bulunulan isimsiz bir Alman diplomat, iki geziyi birbirine bu kadar yakın planlamanın mantığını sorguladı.

“Bir yandan gönderiyoruz. [Baerbock to Beijing]… ve öte yandan, bir bakan önce Tayvan’a gidiyor – onlara ne tür bir mesaj gönderiyoruz? dediler.

Almanya ve Çin önemli ticaret ortakları olsa da, iki ülke arasında gerilimin arttığına dair işaretler var. Berlin şu anda, Halk Cumhuriyeti’ni bir “Ulusal Güvenlik Stratejisi” olarak etiketlemesi beklenen yeni bir Ulusal Güvenlik Stratejisi taslağı hazırlıyor. “sistemik rakip” Bloomberg’e göre, Scholz geçtiğimiz günlerde Pekin’in karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. “sonuçlar” Ukrayna’daki çatışmanın ortasında Rusya’ya silah tedarik ederse.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu