Güncel

Almanya Şansölye Yardımcısı Zelenskiy’den özür diledi – Apsny News


Robert Habeck, Berlin’in Kiev’e daha önce silah sağlamadaki bariz başarısızlığından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Şansölye Yardımcısı Robert Habeck, Almanya’nın Ukrayna’ya silahları çok daha erken teslim etmesi gerektiğini iddia etti. Berlin, Kiev ile Moskova arasındaki çatışmanın ilk aylarında, sonunda baskıya boyun eğmeden ve ağır askeri teçhizat göndermeden önce, bazı NATO müttefiklerinden daha temkinli bir yaklaşım benimsedi.

Pazartesi günü habersiz Kiev ziyareti sırasında konuşan Habeck, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’den özür diledi ve “derinden utandı“Almanya’nın silah sevkiyatı konusunda tavrını değiştirdiğini”çok geç.

Aynı zamanda ekonomi bakanı olarak da görev yapan şansölye yardımcısı, Zelensky’nin 2021’de Rusya ile bir çatışma çıkabileceği konusunda kendisini nasıl uyardığını anlattı. Habeck’e göre, Alman liderliği o dönemde Kiev’in silah talebini dikkate almak istemezken, o zamandan beri “değişti [its] konum.Ancak Alman bakan, bu sürecin çok uzun sürdüğünü iddia etti.

Habeck, 2021’de Alman Yeşiller Partisi’nin eş lideri sıfatıyla Ukrayna’yı ziyaret ederken, dönemin Şansölye Angela Merkel hükümetini Kiev’e silah tedarik etmeye çağırdı ve bunun “sadece kendisi için değil, aynı zamanda Avrupa’nın güvenliğini de savunuyor.Sözler o dönemde Almanya’da, Habeck’in kendi partisi içinde de eleştirildi.

Ukrayna güçleri, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin Kiev’deki Batı destekli darbeyi tanımayı reddetmesiyle 2014 yılında Donbass’taki çatışmayı başlattı.

Almanya, ilk çekincelerine rağmen son aylarda Ukrayna’ya diğer şeylerin yanı sıra gelişmiş hava savunma sistemleri ve kundağı motorlu obüsler sağladı.

Ocak ayının sonlarında, Şansölye Olaf Scholz düzinelerce Leopard 2 muharebe tankının teslim edildiğini duyururken, Berlin ayrıca Alman yapımı zırhlı araçların diğer kullanıcılarına onları Ukrayna’ya gönderme yetkisi verdi.

Rusya, Almanya’yı, potansiyel olarak NATO ile doğrudan bir askeri çatışmaya yol açabilecek Ukrayna ihtilafına daha fazla dahil olmaya başladığı konusunda uyardı. Kremlin ayrıca Kiev’e gönderilen teçhizatın savaşı gereksiz yere uzatmakla birlikte savaş alanında oyunun kurallarını değiştirmeyeceğini iddia etti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu