Politika

Almanya ses kaydıyla sarsıldı: ‘Ruslar adeta misket bombası attı’


Alman hava kuvvetleri subaylarının Ukrayna’ya destek konusundaki görüşmesine ait ses kaydının Rusya tarafından yayımlanması, Almanya’yı sarsmaya devam ediyor.

Fotoğraf: AA

Rusya Alman subayların Ukrayna’ya ilişkin konuşmalarına ait 30 dakikalık bir ses kaydını paylaşmıştı.

Subaylar söz konusu görüşmede, mühimmat depolarını ve anakarayı Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’a bağlayan stratejik önemdeki Kerç Köprüsü de olası hedefler arasında sayıyordu.

AA’nın haberine göre Alman medyası, dinleme konusunu geniş şekilde okuyucularına duyurmaya devam ediyor.

Die Welt gazetesindeki haberde, Rus istihbarat servislerinin Alman subaylar arasındaki bir gizli görüşmeyi dinlemiş olmasının utanç verici olduğu belirtildi.

NATO ortakları endişeli

Bild gazetesi de ‘Ruslar Alman subayları dinliyor‘ başlığıyla verdiği haberinde, Alman Silahlı Kuvvetlerinin dinlenme sorunu bulunduğunu ve NATO ortaklarının bu nedenle endişeli olduğunu vurguladı.

Frankfurter Allgemeine gazetesinde yer alan bir makalede de dinleme kayıtlarının yayımlanmasıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Berlin’e adeta misket bombası atmış gibi etki yaptığı ifade edildi.

‘Almanya Putin’e mühimmat sağladı’ başlıklı makalede Almanya’nın Ruslar sayesinde gizli bilgileri öğrendiğine işaret edilerek Almanya’nın güvenilir bir müttefik olarak itibarı için bunun gizlilik felaketi olduğu yorumunda bulunuldu.

ABD’lilerin de kayıtlardaki konuşmalarda Ukrayna’da zaten var olduklarının ortaya çıkmasının sonuçlarını yaşayacakları savunuldu. ABD’lilerin Almanların Rus propagandasına böyle üç yıldızlı bir hediye vermesinden hiç de hoşnut olmayacakları kaydedildi.

Muhalefetteki Hristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) ise konuyla ilgili Federal Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Almanya, Rusya’nın yayınladığı ses kaydıyla çalkalanıyor


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu