Güncel

Amerikalılar Irak savaşını hata olarak görüyor – anket – Apsny News


İşgalden yirmi yıl sonra, savaş hakkındaki kamuoyu tersine döndü ve çoğu kişi bunun ABD’yi daha az güvenli hale getirdiğine inanıyor

Bir Axios/Ipsos’a göre, ABD’nin Irak’ı işgalinden yirmi yıl sonra, Amerikalıların çoğu savaşın bir hata olduğunu anladı. anket bu hafta yayınlandı. Amerikalıların üçte ikisi 2003’te askeri harekatı onaylarken, şimdi yaklaşık %61’i bunun yanlış bir karar olduğuna inanıyor.

ABD’nin Irak’ı karadan işgali 20 Mart 2003’te başladığında, bir Pew anketine katılanların sadece %26’sı Saddam Hüseyin hükümetini devirmek için askeri harekata karşı çıktı.

Destek, siyasi bağlantılara göre büyük ölçüde çarpıktı ve Demokratların %52’sine kıyasla Cumhuriyetçilerin %83’ü işgali destekliyordu. Cumhuriyetçilerin çok daha küçük bir çoğunluğu (%58) hâlâ ABD’nin işgal etmekte haklı olduğu konusunda ısrar ederken, bu ayrım yirmi yıl sonra da devam etti. Demokratların sadece %26’sı hala bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüyor.

Ipsos’a göre Amerikalıların çoğunluğu -% 67 – Irak’taki savaşın ABD’yi daha güvenli yaptığına inanmıyor anketgeçen hafta 18 yaş üstü 1.018 Amerikalı arasında gerçekleştirildi.

Ancak, Amerikalıların yaklaşık dörtte üçü ABD’nin kalmasını istediklerini söyledi. “Dünya lideri,” ve yaklaşık %54’ü Washington’un genel olarak “odak” Son yirmi yıldaki ulusal savunma ve iç güvenlik konuları ABD’yi daha güvenli hale getirdi.

Savaşa verilen ilk desteğin çoğu, Irak’ın kitle imha silahlarıyla ilgili fantastik iddiaları yeniden basan Başkan George W. Bush yönetimi ve medyasının asılsız iddialarına dayanıyordu. Bush kabinesi, Amerikalılara Hüseyin’in 11 Eylül terör saldırılarında rol oynadığını hiçbir zaman açıkça söylememiş olsa da, 2003 Pew anketine katılanların %57’si yine de bu inancı paylaştı. Ankete katılanların yaklaşık %44’ü hala kimin olduğundan emin değil. “Sağ” savaş hakkında: olanlar “tamamen” desteklediler, başından beri karşı çıktılar ya da sonunda fikrini değiştirenler.

Günümüz Irak’ı, Bush’un kötü bir şöhrete sahip olduğu dönemde halkına vaat edilen demokratik cennetten çok uzak. beyan “Görev tamamlandı” Irak Ceset Sayımı projesine göre, Irak’ın işgali ve müteakip işgali en az 210.000 sivilin ölümüne yol açtı.

İstikrarsızlığa sürüklenen ülke, cihatçılık için bir üreme alanı haline geldi ve Irak’ın kuzey bölgelerinin çoğu, 2011’de ABD’nin kısmen geri çekilmesinin ardından İslam Devleti (İD, eski adıyla IŞİD) teröristlerinin kontrolü altına girdi. Irak hükümetinin ardından sipariş ayrılmaları 2019 Pentagon verilerine göre, Irak savaşının tamamı boyunca Amerikan askerlerinin toplam kaybı 4.487 kişi oldu.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu