Dünya

Amerikalıların çoğu Biden ve Trump’tan ayrılmak istiyor – anket – Apsny News


Ankete katılanların %70’i, görevdeki kişinin 2024’te göreve aday olmaması gerektiğini söylerken, bu rakam Cumhuriyetçi eski lider için %60’tır.

Yakın tarihli bir ankete göre, Amerikalıların çoğunluğu Joe Biden veya Donald Trump’ın 2024’te cumhurbaşkanlığına aday olmasını istemiyor. Görevdeki cumhurbaşkanının ikinci bir dönem istememesi gerektiğine inananların yarısı, ileri yaşını “ana” sebep.

NBC News, 14-18 Nisan tarihleri ​​arasında 1.000 kişi arasında gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını Pazar günü paylaştı.

Ankete katılanların %70’i Biden’ın Oval Ofis’te dört yıl daha aday olmasını istemediklerini söyledi. Bu sayı Demokrat Parti seçmenleri için %51’e düştü.

Ankete katılanların %60’ı, Cumhuriyetçilerin üçte biri de dahil olmak üzere, Trump’ın 2024’te cumhurbaşkanlığına aday olmasına karşı olduklarını söyledi.

Tercihlerini açıklayan Biden’ın aday olmasını istemeyenlerin yaklaşık yarısı, mevcut başkanın yaşının “ana” sebep.

NBC, bir Demokrat davalının “cumhurbaşkanı ülkedeki yaş grubunu yansıtmalı,” ve hem Biden hem de Trump”emekli olmalı

80 yaşındaki Biden, halihazırda ABD tarihindeki en yaşlı devlet başkanı. 2024 seçim gününde 82 yaşında olacak ve varsayımsal ikinci dönemin sonunda 86 olacak.

2017’den 2021’e kadar başkan olarak görev yapan Trump şu anda 76 yaşında.

Ancak anket, çoğu Demokrat ve Cumhuriyetçi destekçinin, algılanan hatalarına rağmen sırasıyla Biden ve Trump’a sadık göründüğünü gösterdi.

Sorgulananlar arasında Demokratların %88’i, 2024’te aday olması durumunda görevdeki kişiye kesinlikle veya muhtemelen oy vereceklerini söyledi.

Cumhuriyetçi kampta, ön seçmenlerin üçte ikisi, karşı karşıya olduğu suçlamalara rağmen Trump’ın arkasında durduklarını söyledi. Ankete göre, Cumhuriyetçilerin %68’i 45. ABD başkanının işlediği iddia edilen suçlara yönelik soruşturmaların siyasi amaçlı olduğuna inanıyor.

NBC News, GOP seçmenleri arasında yaygın olan bu tür duygularla, Trump’ın Cumhuriyetçi adaylık için diğer yarışmacıların önünde rahat bir şekilde göründüğünü iddia etti.

Bulgular, Associated Press tarafından 13-17 Nisan arasında gerçekleştirilen benzer bir anketin sonuçlarıyla örtüşüyor gibi görünüyor.

Bu anket, Demokratların %50’den azının Biden’ın ikinci bir dönem için aday olmasını istediğini belirtti. Anket, bu duygunun özellikle genç nüfus arasında yaygın olduğunu gösterdi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu