Sağlık

Ardıç tohumu çayının faydalarıYararları saymakla bitmeyen ardıç tohumu aktarlarda kolaylıkla bulunabiliyor. Yararları ise birçok hastalığın şifa deposu. İşte Ardıç tohumunun faydaları…

Ardıç tohumu en fazla Asya ve Avrupa kıtasında bulunuyor. Ardıç meyvesinden elde edilen ardıç tohumu mevsiminden sonra bir alanda bekletilerek kurutulmakta. Güneş görmeyen bir alanda kurutulması şart. Çoğunlukla çay şeklinde kullanımları ile türlü sağlık problemlerine etkili çözümler sunmakta.

Ardıç tohumu, toksinlerin temizlenmesinde etkili.

Kötü kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmakta.

Ruhsal hastalıklar için eski çağlardan beri kullanılan ardıç ağacının tohumundan yapılan çay, vücuttaki sinirleri yatıştırmaktadır. Bunun yanında dalları yakılıp çıkan duman yolu ile de beyindeki hücrelerin sağlığının korunarak sinirli ve depresyonlu ruhsal durumların yaşanmasının önüne geçtiği çeşitli kaynaklarda dile getirilmektedir.

Şeker hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Şeker hastalığı tedavisinde ardıç tohumu çayı kullanımı tercih edilen bir yöntemdir. Ardıç tohumu, şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli faktörleri ortadan kaldırıcı bir nitelik taşımaktadır. Şeker hastalığında ortaya çıkan insülin direncine yönelik yine ardıç tohumunun kullanımı göze çarpmaktadır. Ardıç tohumu şeker hastalarının insülin seviyelerini dengelemekte ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Damar tıkanıklıklarını önler. Damar tıkanıklıkları ileri yaşlardan başlayarak hayatı tehdit eden bir durum arz eder. Bu nedenle ardıç tohumu çayı tüketilmesi damar tıkanıklıklarından kurtulmada tavsiye edilen bitkisel yöntemler arasında öne çıkıyor. Damar tıkanıklığına bağlı olan ve sonradan gelişen tüm rahatsızlıklarda ardıç tohumunun sağlıklı ve dengeli bir biçimde tüketimi öneriliyor. Hatta ardıç tohumu, damar tıkanıklığına karşı kullanılabilecek en etkili tedavi seçeneklerinden biri olarak görülmektedir.

Sindirim sistemini düzenleyici özelliğe haizdir. Yapılan araştırmalar neticesinde ardıç tohumunun sindirim sistemine olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Sindirim sistemini düzenleyen ardıç tohumu sindirim sistemini onarır.

 

 

Kaynak: Diğer


Apsny News

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın