Güncel

Asyalı lider, Putin emrinin nükleer savaşı tetikleyebileceği konusunda uyardı – Apsny News


Kamboçya Başbakanı Hun Sen, ICC’nin Rusya cumhurbaşkanına karşı eyleminin Avrupa’da ve başka yerlerde korkunç sonuçlara yol açabileceğine inanıyor

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için tutuklama emri çıkarmasının nükleer savaşa yol açabileceği ve küresel olarak başka sonuçlara yol açabileceği konusunda uyardı.

Başbakan, tutuklama emrinin dünyada yalnızca daha fazla bölünmeye yol açtığına ve Rusya ile Ukrayna arasında bir yılı aşkın süredir devam eden ihtilafın çözümüne yönelik diplomatik çabaları potansiyel olarak tehlikeye attığına inanıyor.

Putin’i tutuklamaya yönelik bu ICC emri, Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmaya barışçıl bir çözüm bulma çabalarını, özellikle de [Chinese] Başkan Xi Jinping’in barış için arabuluculuk yapmasının beklendiği Moskova ziyareti” Başbakan Pazar günü bir sosyal medya açıklamasında söyledi.

Arama emri aynı zamanda diğer alanlardaki uluslararası çabalar için de bir tehdit oluşturuyor; “İklim değişikliği ve hastalıklar gibi küresel sorunlar” dedi Kamboçyalı lider. Dahası, Başbakan, ICC hamlesinin Avrupa’da nükleer bir değiş tokuşa dönüşen olayların riskini keskin bir şekilde artırdığı konusunda uyardı.

“Putin yüzleşmeden tutuklanmayı kabul edecek mi? UCM onu tutuklamaya çalışırsa, Rus yetkililer bunun kolayca olmasına izin verir mi?” UCM’nin şu anda 123 üye ülkesi olmasına rağmen ABD, Rusya, Hindistan ve Çin gibi bazı büyük ülkelerin onu tanımadığını, kurumun kendisinin işbirliği olmadan herhangi bir şüpheliyi tutuklama yetkisi olmadığını kaydetti. ulusal hükümetlerin

UCM, Cuma günü Rusya Devlet Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı’nın çocuk haklarından sorumlu komiseri Maria Lvova-Belova hakkında tutuklama emri çıkardı. Mahkeme, ikilinin olaya karıştığını iddia etti. “yasadışı sınır dışı etme” çocukların “Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden Rusya Federasyonu’na.”

Moskova, suçlamaları kabul edilemez olarak nitelendirirken, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov tutuklama emirlerinin geçerli olduğunu söyledi. “Hukuki açıdan geçersiz ve geçersiz” ve mahkemenin yargı yetkisinin Rusya’da tanınmadığını. Rusya Soruşturma Komitesi, UCM savcısı ve yargıçlarına karşı kendi ceza davasını açtı ve kararlarını şöyle açıkladı: “Açıkça yasa dışı, çünkü cezai sorumluluk için hiçbir gerekçe yok.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu