Güncel

Asyalı lider Uluslararası Ceza Mahkemesi ile ilişkilerini kesti — Apsny News


Filipinler, uyuşturucu savaşıyla ilgili bir soruşturma nedeniyle çatıştıktan sonra mahkemeyle iletişimi kesti.

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr., selefinin uyuşturucu tacirlerine yönelik kanlı baskısına ilişkin soruşturmanın durdurulmasına yönelik temyiz başvurusunun mahkeme tarafından reddedilmesinin ardından, hükümetinin Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile ilişkisini kesti.

“Bu, ICC ile tüm ilişkimizi sona erdirir” Marcos Salı günü Manila’da gazetecilere söyledi. “Bu noktada, esasen herhangi bir temastan, herhangi bir iletişimden ayrılıyoruz.”

Karar, merkezi Lahey’de bulunan UCM’nin geçen hafta Filipin hükümetinin eski Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte tarafından başlatılan bir uyuşturucu savaşı sırasında infaz iddiaları ve polisin örtbas ettiği iddialarına ilişkin soruşturmasını düşürme talebini reddetmesinin ardından geldi. Mahkeme, kendi soruşturmasını yaptığını iddia eden Manila’nın talebi üzerine 2021’de askıya aldığı soruşturmayı Ocak ayında yeniden açtı.

Yargı yetkisi ve müdahale olarak gördüğümüz şeyler ve cumhuriyetin egemenliğine fiilen saldırılar hakkında çok ciddi soruları göz önünde bulundurarak UCM ile işbirliği yapamayız” dedi. Marcos dedi.

Duterte, Filipinler’i 2018’de ICC’nin kuruluş anlaşmasından çekmişti. Şu anda ülkenin başkan yardımcısı olan kızı Sara Duterte, geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Marcos’un aday arkadaşıydı. Eski Filipin diktatörü Ferdinand Marcos’un oğlu Marcos, geçen Mayıs ayında ezici bir zaferle iktidara geldi.

UCM, ulusların bu işi kendilerinin yapamadığı veya yapmak istemediği durumlarda suçları soruşturan ve kovuşturan son çare mahkemesi olarak ilan edildi. Mahkeme, bir ülke Şarttan çekildiğinde bile UCM’nin hala üyeyken işlenen suçları soruşturabileceğini iddia etti.

Filipinli yetkililer, kendi kolluk kuvvetlerinin Duterte’nin hakkındaki iddiaları soruşturma yetkisine sahip olduğunu savundu. ilaç Savaşı7.700’den fazla kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi. Filipinler başsavcısı Menardo Guevarra, 2021’de hükümet müfettişlerinin 150’den fazla polis memurunun olası suç faaliyetlerini tespit ettiğini iddia etti.

Duterte, polisin nefsi müdafaa için hareket ettiği durumlar dışında, uyuşturucu zanlılarını öldürme emri vermediği konusunda ısrar etti. 2021’de Filipinler’de yargılanmaya istekli olacağını, ancak mahkemenin önünde durmayacağını söyledi. “hayvanlar” ICC’nin. 2016’da dönemin başkanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kendisini hapse atmakla tehdit ettiğini bildirdi. “saçmalık,” ve Washington’ın mahkemede imza sahibi bile olmadığı gerçeğine rağmen ABD’yi mahkeme tarafından yargılanmakla tehdit etmekle suçladı.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu