Güncel

AUKUS nükleer denizaltı anlaşması, Çin’e karşı yürütülen emperyalist haçlı seferinin bir parçasıdır – Apsny News


Pekin, anlaşmayı bir silahlanma yarışını teşvik ettiği ve Asya-Pasifik istikrarını baltaladığı için kınamakta haklı

İle Timur Fomenkobir siyasi analist

Bu haftanın başlarında, Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD’nin liderleriyle San Diego’da üçlü bir zirve düzenlendi ve Canberra’ya Çin’i Hindistan’da kontrol altına almak amacıyla nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar sağlayan AUKUS anlaşmasının ayrıntılarını açıkladı. ve Pasifik Okyanusları.

Anlaşma aynı zamanda 2027’den itibaren Batı Avustralya’nın Perth kenti yakınlarında Birleşik Krallık ve ABD nükleer denizaltılarının dönüşümlü olarak varlığını sağlayacak. Amaç, Avustralya “ iken ABD ve Birleşik Krallık’ın nükleer alt filosunu entegre etmektir.gerekli operasyonel yetenekleri oluşturur” kendi.

Anlaşmanın açıklanması tesadüf değil Toplum günü, Britanya İmparatorluğu’nun eski hakimiyetlerinin yıllık bir kutlaması. Aynı gün, İngiltere hükümeti bir rapor yayınladı. “entegre inceleme,“böylece yemin etti savunma harcamalarını artırmak. Başbakan Rishi Sunak daha sonra Çin’i “çığır açıcı meydan okuma” İngiltere’yi ve genel olarak AUKUS ittifakını Hint-Pasifik’i açık ve özgür tutmaya adamış hayırsever bir güç olarak çerçevelemek. Çin, saldırıyı sert bir şekilde kınayarak tepki gösterdi. toplantıbir “ için kınayaraktipik Soğuk Savaş zihniyeti” O sadece şiddetlendirecek [an] silahlanma yarışı, uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme rejiminin altını oyar ve bölgesel barış ve istikrara zarar verir.”

Çin’in AUKUS denizaltı anlaşmasına ilişkin yorumu doğru. Biden yönetimi, Pekin’i askeri olarak kontrol altına almak amacıyla ittifak sistemini agresif bir şekilde genişletiyor. AUKUS paktının yanı sıra, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Seok Yeol’un açık olduğu bir şey olan Güney Kore ve Japonya ile üçlü işbirliği için bastırıyor, Filipinler’deki askeri varlığını genişletiyor ve Quad gibi diğer bölgesel gruplarda yer alıyor. Bununla birlikte, AUKUS benzersizdir çünkü yalnızca Anglosfer uluslarından oluşur ve bu haliyle, Anglofon istisnacılığının neo-emperyalist duygusunu somutlaştırır.

Birleşik Krallık’ın giderek artan bir şekilde Çin karşıtı bir dış politika izleme kararı, elbette ABD’nin etkisi altındadır ve İngiltere’nin çıkarlarına aykırıdır. Bununla birlikte, dış politika anlatısı, özellikle Brexit’in ışığında, Britanya İmparatorluğu’na bir güç olarak yansıyan emperyal nostaljiyle kaplıdır. “iyilik için güç.Diğer ülkelere karşı köleleştirme, sömürü veya saldırganlık anılarını değil, Britanya fikrini bir “hayırsever” uygulayan imparatorluk”dünyanın kuralları” “ olarak hareket etmekküresel polis,” saldırganları geri püskürtmek ve iradesini uygulamak için eşsiz deniz gücünü kullanıyor.

Tarih hakkında bir iki şey bilen herkes, bunun idealist ve revizyonist bir görüş olduğunu ve İngiltere’nin Hong Kong adına ülkeyi zorla açmaya, limanları ele geçirmeye ve toprakları ilhak etmeye çalışırken Çin’in aşırı saldırganlığa maruz kaldığını bilecektir. Pekin’in tanımladığı şeye yol vermek “aşağılanma yüzyılı.” Britanya İmparatorluğu artık var olmasa da, ülkenin liderleri geçmişte yaşamaya devam ediyor ve İngiliz Emperyalizminin mirası, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Avustralya gibi İmparatorluğun doğurduğu ülkelerin hegemonyası aracılığıyla yaşıyor. Bu yavrular “sopayı taşımak” şimdi ilan ettikleri şey aracılığıyla “kurallara dayalı düzen.” Sonuç olarak, Pekin’e karşı devam eden askeri yayılmacılığı ahlaki, ideolojik ve haklı bir neden olarak çerçeveliyorlar.

Gerçekte AUKUS, Asya-Pasifik bölgesinde silahlanma yarışlarına neden olan ve gerilimi artıran istikrarsızlaştırıcı bir güçtür. Endonezya gibi Batı’nın normalde uyum sağlamayı umduğu tarafsız ülkeler, dikkatli AUKUS hakkında. Çünkü bölgenin stratejik dengesini tehdit ediyor. Üstelik AUKUS savaşı önlediğini iddia ederken aslında onu teşvik etmektedir. Alim Adam Ni uygun bir şekilde tarif “bir araba kazası olasılığını artırmak için sigorta primi ödemek gibi.” Çin şimdi AUKUS’a kendi savunma harcamalarını ve askeri varlığını artırarak ve Rusya gibi ülkelerle daha derin bir işbirliği yaparak yanıt vermek zorunda kalıyor. Bu, bir kısır döngü yaratarak ABD’nin işine geliyor ve savaş olasılığını daha da artırıyor.

AUKUS, Biden yönetiminin Asya’da barışı alt üst etme ve bölgeyi askeri bir arenaya dönüştürme amaçlı çok yönlü kampanyasının bir parçası olan post-Emperyalist bir haçlı seferidir. Pasifik’te gelecekte genişletilebilecek NATO benzeri bir sistem yaratma girişimidir. Barış taahhüdü değil, açık bir Çin’i hedef alma niyetiyle savaş ve istikrarsızlaştırma taahhüdü. İttifak, bölgeye, tarihine ve halkına saygı göstermeyen İngiliz emperyalizminin kimliği, ideolojisi ve nostaljisiyle doludur ve bu itibarla barışsever milletlerin bunu reddetmesi gerekir. Bu ittifaktan herhangi bir pratik sonuç alınması muhtemelen yıllar alacak olsa da, öngörülen gerilimler ve siyasi duyarlılık hemen ve aniden hissedilecek.

Bu sütunda ifade edilen ifadeler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve RT’ninkileri yansıtması gerekmez.
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu