Güncel

Avustralyalı gazi savaş suçu işlemekle suçlanıyor — Apsny News


Eski bir özel kuvvetler askeri, ülkede görevlendirildiği sırada bir Afgan sivili öldürmekle suçlanıyor.

Eski bir Avustralya özel kuvvetleri askeri, Afganistan’da bir sivili öldürmekle ilgili olarak savaş suçu işlemekle suçlanıyor. Bu, 2020’de yayınlanan bir askeri soruşturmanın ülke askerlerinin 39 Afgan’ı öldürdüğünü tespit etmesinden bu yana açılan ilk iddianame.

Avustralya Yayın Kurumu tarafından eski Özel Hava Servisi Alayı (SAS) askeri Oliver Schulz olarak tanımlanan 41 yaşındaki zanlı, Pazartesi günü Yeni Güney Galler eyaletinde tutuklandı. “Afganistan’da konuşlandırıldığı sırada bir Afgan erkeği öldürdüğü iddia edilecek” Avustralya Federal Polisi yaptığı açıklamada.

Polis, davanın, Avustralya yasalarına göre görevdeki veya eski bir askere karşı ilk savaş suçu suçlaması olduğunu söyledi. 2020’de ABC, Schulz’un 2012’de Uruzgan vilayetindeki bir buğday tarlasında Afgan bir adamı vurduğunu gösteren video görüntüleri yayınladı. Suçlu bulunursa ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

Avustralya birlikleri, 2001’den başlayarak 20 yıl boyunca devam eden ABD öncülüğündeki bir savaş çabasını desteklemek için Afganistan’da görev yaptı. Bir askeri soruşturmanın, 19 mevcut veya eski askeri bulduktan sonra olası kovuşturma için sevk etmesinin ardından, hükümet 2021’de özel bir soruşturma ofisi kurdu. düzinelerce Afgan mahkumu ve sivili öldürdüklerine dair kanıtlar. Buna yanıt olarak müfettişler, 2005 ile 2016 yılları arasında Afganistan’da konuşlandırılan SAS ve komando alayı birliklerine karşı dava açmaya çalıştılar.

“Bazı devriyelerin kanunu kendi ellerine aldıkları iddia ediliyor” Avustralya Savunma Kuvvetleri başkanı General Angus Campbell, Kasım 2020’de askeri soruşturmanın bulgularını açıkladığında ve bir özür yayınladığında söyledi. “Kurallar çiğnendi, uydurma hikayeler uyduruldu, yalanlar söylendi, mahkumlar öldürüldü ve bu kural bir kez çiğnendiğinde, daha fazla kısıtlama da geldi.”

Avustralya Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişi Paul Brereton tarafından dört yıllık bir soruşturmanın ardından yayınlanan 2020 raporu, bazı komutanların ilk öldürmeyi gerçekleştirmek için küçük askerlerden bir mahkumu vurmasını istediğini ve askerlerin katledilen Afgan sivillere silah yerleştirdiğini iddia etti.

Uruzgan vilayetinde 2012’de meydana gelen bir başka olay, eski SAS doktoru Dusty Miller’ın 2019’da Avustralya medya kuruluşlarına bacağından kurşun yarası nedeniyle tedavi gördüğü silahsız bir Afgan adamı anlattığında gün ışığına çıktı. Kıdemli bir SAS askerinin yaşlı adamı gözetiminden aldığını ve Miller’ın daha sonra adamın idam edildiğini keşfettiğini söyledi. Yara izleri, ölmeden önce göğsünün ezildiğini gösteriyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu