Politika

Aynı felaketi gelecek nesillere ihale etmeyin


Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem bölgelerinin yeniden inşasında acele edilmemesi gerektiğini belirterek, “6 Şubat gibi bir afeti aynı bölgedeki gelecek nesillerimize ihale etmeyelim” dedi.

Naci Görür yine iktidarı uyardı. (YouTube)
Naci Görür yine iktidarı uyardı. (YouTube)

İktidar, seçim politikasını deprem bölgesinin ıslahı ve yeni konut projeleri üzerinden götürmeyi planlıyor. Bunu bir yıl içinde yapacağını ileri süren iktidara yerbilimci Görür’den uyarı geldi. Bazı çalışmaların önceliğini vurgulayan Görür, Twitter’dan şu mesajları paylaştı:

*Bu günlerde harıl harıl deprem bölgesinde yerleşim bölgelerini yenileme, ayağa kaldırma çalışmaları yapılıyor. Okan Tüysüz ile görüştük, duyduğumuz endişeleri bir kez daha duyuralım dedik: Deprem kentlerini tamir ve yenileme çalışmaları sadece bir inşaat projesi değildir. 

*Her yerleşim alanının yüzey jeolojisini, yeraltı jeolojisini, jeomorfolojisini, jeofiziğini, sismolojisini, zeminini, vb. ayrıntılı olarak bilecek ve yenilediğiniz bölgenin depremsellğini, aktif faylarını, çökme alanlarını, sıvılaşma yörelerini, kütle hareketlerinin olabileceği yerleri, deprem etkisinin büyütüleceği yöreleri, deprem dalgalarının bir nevi kapana kısılıp yıkıcı ekilerinin artacağı alanları, vb belirleyip inşaatına giriştiğiniz yerlerin yerleşime uygun olup olmadığına karar vermeniz, sonra da yenileme ve imar çalışmalarına girişmeniz lazım.

*Ne olur alelacale deprem bölgelerinde yenileme çalışmaları yapıp 6 Şubat gibi bir afeti aynı bölgedeki gelecek nesillerimize ihale etmeyelim. 

Naci Görür bir kez daha sandığı işaret etti

Naci Görür, Erdoğan’a dokundurdu, belediye başkanının itiraflarını anlattı

Erdoğan, ‘Derhal’ demişti: Görür’e göre deprem sonrası inşaatta acele edilmemeli

Naci Görür isyan etti: Yıllardır uyardığımız yer

Deprem sonrası Prof. Naci Görür’den uyarılar: Bölgedeki barajları kontrol edin

Naci Görür: Sanırım Malatya’daki bağımsız bir deprem

Naci Görür, Adana’da evlerine girmekte direnenlere seslendi: Hasar yoksa dönün

Prof. Dr. Naci Görür: Depreme hazırlık masa başında kaldı, hiçbir şey yapılmadı

Prof. Naci Görür: Endişe ettiğimiz yerler Bingöl ile Karlıova arasında

Naci Görür Erzincan-Bingöl fayı için uyardı: Yakında kırılır

Deprem
Apsny News

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın