Güncel

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Müşaviri Hikmet Hacıyev Haber Global’e konuştuKüresel Bakü Forumu, 2013’ten bu yana Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in himayesinde ve Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi tarafından düzenleniyor. Forum, aradan geçen 10 yılda, başarısını kanıtlayarak “Kafkasya’nın Davos’u” olarak anılmaya başlandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Küresel Bakü Forumu’nun önemini ve benzerlerinden farklarını Haber Global’e anlattı.

Hacıyev, “Dünyada Davos (Forumu) konsepti var. Orada ekonomik problemler tartışılıyor. Münih Güvenlik Konferansı’nda daha çok Avrupa-Atlantik kapsamındaki güvenlik meseleleri müzakere ediliyor. Burada ise yalnızca ekonomik, toplumsal problemlere ya da güvenlik sorunlarına değil bütün meselelere çok ayrıntılı bir bakış açısı hayata geçiriliyor. Çünkü bu problemler birbirleriyle bağlantılı. Bir de sadece forum olmaktan ibaret değil. Burada müzakere edilen meseleler tavsiyelere çevriliyor, ve tavsiyeler uluslararası topluma takdim ediliyor.” ifadelerini kullandı.

9 Mart’ta başlayan 10. Küresel Bakü Forumu, üçüncü gün oturumlarıyla sona erecek.

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu