Güncel

Azerbaycan İran’a nota verdi: Açıklama bekliyoruz


Azerbaycan İran'a nota verdi: Açıklama bekliyoruz

Azerbaycan Dışişleri ve Savunma bakanlıklarından yapılan ortak açıklamaya göre 11 Mart 2023 tarihinde saat 09:44 ile 10:26 saatleri arasında İran İslam Cumhuriyeti’ne ait askeri bir uçak Azerbaycan ile İran sınırı boyunca Zangilan ilçesi ile Bilesuvar ilçesine doğru defalarca uçuş yaptı.

Açıklamada, iki ülke arasındaki sınır üzerinden uçuş yapan uçağın sivil havacılığın güvenliğini tehlikeye attığı ve ikili ilişkileri kötüleştirdiğine vurgu yapıldı.

Komşu bir ülkeye ait askeri uçağın Azerbaycan’ın kurtarılmış toprakları yakınlarında yarım saatten fazla uçmasının Azerbaycan’a yönelik bir provokasyon ve düşmanca davranış olarak kabul edildiği belirtilen açıklamada geçen yıl da İran tarafının Azerbaycan sınırlarına yakın Araz Nehri boyunca geniş çaplı askeri tatbikatlar düzenlediği de hatırlatıldı.

Metinde “İran tarafını böylesine provokatif bir adımdan dolayı şiddetle kınıyor, uygun bir açıklama yapmaya davet ediyor ve gelecekte bu tür çatışmacı adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz” denilerek İran’ın Azerbaycan Büyükelçisi Seyyed Abbas Mousavi’nin Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı ve kendisine bir protesto notası sunulduğu açıklandı.

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu