Güncel

Aziz Milletimize bir bayram hediyesi! TS1400, GÖKBEY’i başarıyla uçurduSavunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli motor TS1400’ün test uçuşunda ilk özgün helikopter GÖKBEY’i uçurduğunu duyurdu. Demir, bir video da paylaştı. 

Demir’in paylaşımı:

“Türk savunma sanayiinde önemli bir kilometre taşı!

Aziz Milletimize de bir bayram hediyesi!

Yerli ve milli ilk helikopter motorumuz TS1400, test uçuşunda ilk özgün helikopterimiz GÖKBEY’i uçurdu.

Mühendislerimizin ellerine sağlık.”

GÖKBEY HAKKINDA

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen T625 GÖKBEY Helikopteri, TEI tarafından milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen TS1400 Turboşaft Motoru ile ilk test uçuşunu başarılı şekilde tamamladı.
 
TUSAŞ’ın özgün projesi konumunda yer alan T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri’nin test ve sertifikasyon faaliyetleri başarılı bir şekilde devam ediyor. Seri üretimi devam eden ve 3 adet 2023 yılı içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilecek T625 GÖKBEY, geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerinde bulunabilecek.
 
Yerli ve yabancı ihtiyaç sahibi kullanıcılar için GÖKBEY helikopteri görevlerini en zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında Milli TS1400 Turboşaft Motorları ile de etkin bir şekilde icra edebilecek. 6 ton toplam kalkış ağırlığına, 12 yolcu kapasitesine, 306 km/sa azami sürate, 20.000ft servis tavanına 3,8+ saat havada kalış süresine sahip GÖKBEY, harici yakıt tankıyla 5+ saat havada kalabiliyor ve azami 948 kilometre menzile ulaşabiliyor.

Kaynak: Haber Global
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu