Politika

Bahçeli’den HÜDA-PAR savunması: Eski içişleri bakanından açıklama bekliyor


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hür Dava Partisi’nin (HÜDA-PAR) Hizbullah’la ‘bir ilişkisinin olmadığını’ öne sürdü.

HÜDA-PAR’ı savunan Bahçeli, partisini ‘terörle ilişkilendirenler’e de hakaret etti.

Bahçeli, eski içişleri bakanlarından Sadettin Tantan’ın da HÜDA-PAR hakkında açıklama yapmasını istedi.

Devlet Bahçeli, HÜDA-PAR'ı savundu, eleştirenlere hakaret etti.
Devlet Bahçeli, HÜDA-PAR’ı savundu, eleştirenlere hakaret etti.

Bahçeli’nin yazılı açıklamasından öne çıkanlar şöyle;

*Hür Dava Partisi’nin hiçbir terör örgütüyle bağ ve bağlantısı olmadığı açıklanmış ve muhataplarınca da ifade edilmiştir.

Tantan’a çağrı

*Sık sık gündeme taşınan Hizbullah terör örgütünün ise nasıl ve ne zaman çökertildiği malumdur, bu hususta da, ara sıra vermiş olduğu beyanlarla ‘emperyalist güçlere karşı oyunu bozacak Türk milletidir‘ görüşünü paylaşan eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın kamuoyuna açıklama yapması boynunun borcudur.

*Her fırsatta konuşmayı alışkanlık haline getiren sayın Tantan’ın (bu konuda sessizliğe gömülmesi, bakanlık sorumluluğunu üstlendiği dönemde Hizbullah terör örgütüne karşı hangi operasyonel faaliyetlerin yapıldığını dürüst şekilde paylaşmaktan şu ana kadar imtina etmesi doğru değildir.

*57’inci Hükümet döneminde, 17 Ocak 2000 tarihinde Hizbullah’a yapılan seri ve kapsamlı operasyonlarda hunhar militanlar ve örgüt lideri etkisiz hale getirilmiştir.

*Beykoz vakası sonrası, Türkiye çapında icra edilen arama, kurtarma, baskın ve yakalama süreçlerinde 200’ün üzerinde mezar Hizbullah terör örgütünün hücre evlerinde tespit edilmiştir.

*Sayın Cumhurbaşkanımızı ve cumhur ittifakını destekleme kararı alan Hür Dava Partisi’nin ise 19 Aralık 2012 tarihinde kurulduğu bilinen bir gerçektir.

*Hizbullah terör örgütüyle Hür Dava Partisi arasında berrak bir ilişkiye, bu çerçevede ikna ve tevsik edici bir bilgiye bu zamana kadar tesadüf edilmemiştir.

*Hür Dava Partisi terörü tümden reddetmiş, hiçbir yasa dışı örgütle bağının olmadığını eğip bükmeden milletimizle paylaşmıştır.

Hakaret etmeyi unutmadı

*Milli beka ve milletimizin istiklali uğruna candan vazgeçmeye hazır olan Türk milliyetçilerini terör örgütleriyle aynı hizada göstermeye siyasi ikbal uğruna bile olsa teşebbüs etmek tek kelimeyle şerefsizliktir.

HÜDA-PAR’ın geçmişi

HÜDA-PAR, Türkiye’de adı ‘domuz bağı ve mezar evler’le anılan Hizbullah örgütünün devamı niteliğinde. Örgüt, faili meçhul cinayetlerle bilinen JİTEM’in lağvedilmesiyle başlayan süreçte liderleri Hüseyin Velioğlu’nun öldürülmesiyle zayıflamış; eski Diyarbakır emniyet müdürü Gaffar Okkan’ın suikast sonucu öldürülmesiyle başlayan operasyonlar sonucuysa artık görülmez olmuştu.

Ancak 2004’te serbest kalan örgüt üyeleri Mustazaflar ile Dayanışma Derneği’ni kurmuştu. Dernek, Hizbullah’a yakın bulununca kapatılmıştı. 2012’ye gelindiğindeyse bu örgüt elemanları HÜDA-PAR’ı kurup silahsız siyasete başladı. 

Örgütün amaçları arasında şeriatla yönetilen bir Kürdistan kurmak da var. 1990’larda sokak ortasında cinayetler işleyen, insan kaçırıp  işkenceyle öldüren ve faili meçhul cinayetlerde parmağı olduğu belirtilen Hizbullahçı bazı isimler, 2019 yerel seçimler öncesi tutuklu bulundukları cezaevlerinden tahliye edilmiş, konu Meclis gündemine de gelmişti.

Erdoğan HÜDA-PAR’ı aklayıp paklayıp kucakladı: Tamamen milli ve yerli bir yapı

AKP’nin HÜDA-PAR’la flörtü: Mesele oy olmasa gerek

HÜDA-PAR aday çıkarmayıp Erdoğan’ı destekleyecek

Özer Sencar anlam veremedi: HÜDA-PAR’la anlaşması Erdoğan’ın aleyhine

HÜDA-PAR ve cumhur ittifakı ortaklığı ilerletiyor

Vatan Partisi, HÜDA-PAR’la anlaşan AKP’yi manşetten vurdu


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu