Dünya

Basın özgürlüğü dünya çapında geriliyor – rapor — Apsny News


Sınır Tanımayan Gazeteciler, rekor sayıda ülkede durumun “çok ciddi” olduğunu açıkladı

Bu yılki Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre, gazeteciler her zamankinden daha fazla ülkede tehdit ve düşmanlıkla karşı karşıya. Ancak rapor, Batılı olmayan hükümetleri AB ve Kuzey Amerika’daki ihlalleri görmezden gelirken basın özgürlüğüne baskı yapmakla suçluyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından her yıl yayınlanan Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi, 180 ülkedeki basın özgürlüğü düzeyini sıralamak için gazetecilere yönelik yasal ve fiziksel tehditleri analiz ediyor.

Bu yılki endeks 31 ülkedeki durumu şöyle açıklıyor: “Çok ciddi,” geçen yıl 28’den yukarı. Sadece sekiz ülkede durum şu şekilde tanımlanmaktadır: “iyi,” geçen yıldan bu yana değişmeyen bir rakam.

2023 endeksinde üst üste yedinci kez Norveç birinci, İrlanda ikinci, Danimarka üçüncü oldu. İlk on ülkeden dokuzu AB ülkesi olurken, öne çıkan bazı cinayetler ve yerel haber kuruluşlarının devam eden kapanması ABD’yi 42. sıradan 45. sıraya geriledi. Kanada 15. sırada yer alırken, İngiltere 26. sırada yer aldı.

Batılı olmayan başlıca güçler – Rusya, Çin ve Hindistan – İran, Suudi Arabistan ve Orta Doğu ve Asya’nın çoğu gibi 160. sıranın altında yer aldı. Bununla birlikte, Sınır Tanımayan Gazeteciler Rusya’yı ordusuyla ilgili haberleri sansürleme ve yabancı medya kuruluşlarını kısıtlama konusunda 164. sıraya yerleştirirken, Ukrayna’yı geçen yıl 106. sıradan bu yıl 79. sıraya yükseltti – Yunanistan ve Sırbistan’ın üzerinde ve Macaristan’ın beş sıra gerisinde.

Endeks Ukrayna’yı şu şekilde tanımlıyor: “Kremlin’in propaganda sisteminin genişlemesine karşı direnişin ön cephesi” ve Kiev’in muhalif medyayı tamamen yasaklamasından bahsetmiyor. mahkum Geçen yıl Avrupa Gazeteciler Federasyonu tarafından. 2021’de Rus haber ağlarını yasaklayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Aralık ayında hükümetine Ukrayna’daki tüm yayın, basılı veya çevrimiçi medya kuruluşlarına para cezası, sansür veya engelleme yetkisi veren bir yasa çıkardı.

Avrupa Birliği’nin RT ve Sputnik gibi Rus yayın organlarına yönelik genel yasağı da örgütün raporundan çıkarılmıştır. Bireysel Avrupa ülkelerindeki Rus medyasına yönelik diğer kısıtlamalar da ihmal edilmiştir. Örneğin, Estonya listede sekizinci sırada yer aldı ve yalnızca çevrimiçi olduğu için eleştirildi. “Gazetecilere siber zorbalık” ve için değil erişimi engelleme ülkedeki büyük Rus azınlığın yasaklı Rus TV kanallarını izlemek için kullandığı 53 web sitesine.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu