Güncel

Biden, Başkan Yardımcısı tarafından hüsrana uğradı – Reuters — Apsny News


Kamala Harris, ABD başkan yardımcısı rolünde “duruma yetişmemekle” suçlanıyor

Reuters’in eski Beyaz Saray yetkililerine dayandırdığı habere göre, ABD Başkanı Joe Biden, başkan yardımcısı Kamala Harris’in performansından pek etkilenmedi. Çıkışa göre, Biden, 2024’te yeniden seçilme teklifini onaylarsa ve onayladığında, Harris’i aday arkadaşı olarak tutmaya devam etmeyi planlıyor.

ABD tarihinin ilk kadın başkan yardımcısı olan Harris, 2020’de Biden’ın Donald Trump’a karşı kazandığı zaferin ardından göreve geldiğinden beri düşük onay notlarıyla mücadele etti.

Reuters tarafından alıntılanan isimsiz eski Beyaz Saray yetkililerine göre, Biden Harris’i alenen övse de, endişelerini özel olarak Washington içindeki kişilere bildirdi. “İlişkilerindeki bir gerilim noktası, başkanın onu tabağından herhangi bir şey alan biri olarak görmemesidir.” bir kaynak haber ajansına söyledi. Eski yetkili, Harris’in bir hastalık nedeniyle belirli görevleri üstlenmeye isteksiz olduğuna inandıklarını da sözlerine ekledi. “Başını belaya sokma korkusu.”

Biden, iki yıl içinde Oval Ofis’te ikinci kez aday olacağını onaylarsa, bu onu Beyaz Saray’a seçilen ilk seksen yaşındaki kişi yapacak. Bu faktör, rolü yerine getirememesi durumunda başkan olarak Biden’ın yerini alacak olan Harris’i daha fazla incelemeye tabi tutacaktı.

“Yetenekli olduğunu düşünmeseydi, onu seçmezdi” başka bir Reuters kaynağı söyledi. “Ama bu, sürekli olarak duruma ayak uydurma meselesi.”

Çarşamba günü bir Kadın Tarihi Ayı etkinliğinde konuşan Biden, ABD Senatosuna seçilen yalnızca ikinci siyah kadın olan Harris’in “Pek çok engeli yıktık” ABD’nin ilk kadın başkan yardımcısı olmak için yükseliyor.

Harris’in ayrıca, Donald Trump’la başka bir varsayımsal seçim hesaplaşmasında taktiksel olarak çok önemli olabilecek çeşitli azınlık oy tabanlarına başvurması nedeniyle siyasi sermayeyi elinde tuttuğu düşünülüyor.

“Yeniden seçim onun parlama anı olabilir” Demokratik siyasi stratejist Lis Smith Perşembe günü Reuters aracılığıyla söyledi. “[Harris] savcılık köklerine geri döndüğünde en iyi halini alıyor… Demokratların 2024’te kazanmak için çok iyi bir dava açması gerekecek.

RealClearPolitics tarafından yapılan anket tahminlerine göre, Harris’in ortalama tercih edilebilirlik derecesi %39’du ve bu, Biden’ın %42,3’lük çetelesinin biraz altında.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu