Dünya

Biden, Çin’e karşı ABD ekonomisine zarar vermeye hazır – Yellen — Apsny News


Hazine Bakanı, Amerika’nın ulusal güvenliğini korumanın ekonomik bir maliyeti olabileceğini kabul etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Başkan Joe Biden’ın yapması gereken eylemler kendi ülkesinin ekonomisine zarar verse bile Amerika’yı Çin’in oluşturduğu güvenlik tehditlerine karşı korumak için hiçbir şeyden geri durmayacağını iddia etti.

“Çin ile ilişkilerimizde ulusal güvenlik büyük önem taşıyor” Yellen Çarşamba günü yaptığı açıklamada konuşma Washington’da. Çin’in belirli teknolojileri elde etmesinin engellenmesi örneğini vererek, şunları ekledi: Ekonomik çıkarlarımızla uzlaşmaya zorlansalar bile bu endişelerden taviz vermeyeceğiz” dedi.

Yellen Çin’i suçladı “haksız” ekonomik uygulamalar ve “Daha çatışmacı bir duruş sergilemek” Son yıllarda ABD ve müttefiklerine karşı. Washington’un bir “geniş araç seti” Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) destek sağlayan kuruluşlara yönelik ihracat kontrolleri ve yaptırımlar gibi Çin’den gelen güvenlik tehditleriyle başa çıkmak için sözlerine ekledi.

“Hazine Bakanlığı, siber güvenlik ve Çin’in askeri-sivil füzyonu ile ilgili tehditleri ele almak için yaptırım yetkililerine sahip.” dedi. “Ayrıca ABD’deki yabancı yatırımları ulusal güvenlik riskleri açısından dikkatle inceliyoruz ve bu tür riskleri ele almak için gerekli önlemleri alıyoruz. Ayrıca, önemli ulusal güvenlik etkileri olan belirli hassas teknolojilere yönelik ABD’ye giden belirli yatırımları kısıtlamak için bir program düşünüyoruz.”

Biden yönetimi, Çinli şirketlerin çip yapma ekipmanı ihracatını kısıtlamak gibi gelişmiş yarı iletken teknolojilerini güvence altına almasını engellemek için şimdiden adımlar attı. Yellen, Washington’un ekonomik avantaj elde etmek veya Çin’in büyümesini ve modernleşmesini engellemek için bu tür eylemlerde bulunmadığı konusunda ısrar etti.

Yellen ayrıca Çin’i insan hakları ihlalleri iddiasıyla azarladı ve “limit yok” Ukrayna krizinde Rusya’ya destek. Çin’in maddi destek sağlaması veya Rusya’nın yaptırımlardan kurtulmasına yardım etmesi durumunda sonuçlarının ağır olacağı konusunda uyardı ve ABD’nin gücünü kullanacağını da sözlerine ekledi. “aletler” İnsan hakları ihlallerini caydırmak için.

“Ulusal güvenlik gibi insan haklarının korunmasından taviz vermeyeceğiz” dedi. “Bu ilke, dünyayla ilişki kurma şeklimizin temelidir.”

Pekin, ABD’nin suçlamalarına karşı çıkarak, Washington’ın “Kendi insan hakları sorunlarını çözmek için daha fazla çaba sarf eder.” Çinli liderler de Washington’u suçladılar. “Soğuk Savaş zihniyeti” Biden yönetimi ekonomik ilerlemesini kontrol altına almaya çalışırken, Pekin bir güvenlik tehdidi olarak şeytanlaştırılıyor.

Sınırlama ve baskı, Amerika’yı yeniden büyük yapmayacak ve Çin’i ulusal canlanmaya doğru ilerlemekten alıkoymayacak” dedi. Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang geçen ay gazetecilere verdiği demeçte.

Yellen, bu haftanın başlarında, Washington’ın küresel mali sistem üzerindeki etkisini diğer ülkelere yaptırım uygulamak için kullanmasının, ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olma rolünü azaltabileceğini kabul etmişti. Hakkında sormak “silahlandırma” ABD para biriminin, CNN’e bu tür taktiklerin olduğunu söyledi. “Doların hegemonyasını baltalayabilir”


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu