Güncel

Biden İran’a uyarı gönderdi – Apsny News


ABD başkanı, Amerika’nın halkını korumak için güç kullanmaya hazır olduğunu söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, Washington’un İran bağlantılı milisleri suçladığı bir koalisyon üssüne düzenlenen ölümcül insansız hava aracı saldırısına yanıt olarak ABD’nin Suriye’de düzenlediği hava saldırıları hakkında yorum yaptı. Tahran’ı bunun gibi olayların cezası olacağı konusunda uyardı.

“Hata yapmamak için Amerika Birleşik Devletleri İran’la çatışma peşinde koşmuyor – bunu vurgulamıyor. Ancak insanlarımızı korumak için güçlü bir şekilde hareket etmemize hazırlıklı olun. Dün gece olan tam olarak buydu” dedi. Biden, Cuma günü Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Ottawa’da düzenlediği ortak basın toplantısında söyledi.

Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, bir ABD’li müteahhidin öldüğünü ve beş Amerikan askeri ile bir müteahhidin, Perşembe günü öğle saatlerinde Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke kasabası yakınlarındaki ABD önderliğindeki bir koalisyon üssünü vurması sonrasında yaralandığını söyledi. İran kökenli olduğu tespit edildi.

Pentagon’a göre o günün ilerleyen saatlerinde Amerikan F-15 savaş uçakları, Suriye’de İran İslam Devrim Muhafızları (IRGC) ile bağlantılı olduğu iddia edilen grupların kullandığı tesislere iki hava saldırısı düzenledi. Pentagon, bombalamaların Başkan Biden’ın emriyle gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

Kısa bir süre sonra, Suriye’nin kuzeydoğusundaki bir ABD askeri mevzii olan Green Village’a on roket fırlatıldı. Herhangi bir can kaybı veya yıkımla sonuçlanmayan saldırıdan Washington tarafından İran destekli milisler de sorumlu tutulmuştu.

“Kanada ve IŞİD’i yenmek için koalisyonun diğer üyeleriyle ortaklıklar halinde bölgedeki terör tehditlerine karşı koyma çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. [Islamic State]” Biden dedi.

Daha önce, yerel kaynaklar İran’ın Press TV’sine ABD füzelerinin aslında Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilindeki bir kırsal kalkınma merkezini ve bir tahıl tesisini vurduğunu söyledi. “İranlı öldürülmedi” yayıncı iddia etti.

Yaklaşık 900 ABD askeri, 2010’ların ortalarında IŞİD’le savaşma bahanesiyle orada konuşlandırıldıktan sonra petrol zengini kuzeydoğu Suriye’de kaldı. Şam, onların varlığını yasa dışı olarak görüyor ve defalarca BM’ye şikayette bulundu. Suriye hükümetinin pozisyonu, ülkeye terörle mücadelesinde yardım eden Rusya ve İran tarafından paylaşılıyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu