Dünya

Biden, Meksika sınırına konuşlandırmaya yeşil ışık yaktı – Apsny News


ABD başkanı, uluslararası uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele için gerektiğinde aktif görev yedek birliklerine izin veren bir emir imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas’a yasadışı uyuşturucu ticaretiyle mücadele için gerektiğinde ABD-Meksika sınırına aktif görevli yedek birlikler konuşlandırma yetkisi veren bir yürütme emri çıkardı.

Başvurulan yetkililer, Güneybatı Sınırı boyunca uluslararası uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili olarak Savunma Bakanlığı’nın İç Güvenlik Bakanlığı’na verdiği desteği düzgün bir şekilde sürdürebilmesini sağlayacaktır.” Biden, kararla birlikte Kongre’ye bir mesaj yazdı.

Tedbir, Beyaz Saray’ın Aralık 2021’de Uluslararası uyuşturucu kaçakçılığına ilişkin ulusal acil durum ilanına bir yanıttır. Başkan suçladı “Yasadışı uyuşturucular ve ara kimyasallar” getirmekten “uyuşturucu kartelleri, ulusötesi suç örgütleri ve kolaylaştırıcıları” Ve “uyuşturucuya bağlı şiddet” Amerikan topluluklarına girdi ve üst düzey kartel figürlerine yaptırımlar uyguladı.

Eski başkan Donald Trump da dahil olmak üzere artan sayıda Cumhuriyetçi politikacı, kartel sorununa askeri bir çözüm çağrısında bulundu. Geçen ay 20 Cumhuriyetçi kongre üyesinden oluşan bir grup, Körfez Karteli, Cartel de Noreste, Cartel de Sinaloa ve Cartel de Jalisco Nueva Generacion’u “yabancı terör örgütleri” Senato’dan bu tür dokuz örgütü terörist olarak etiketleyecek ve onları tasfiye etmeye adanmış bir görev gücü oluşturacak benzer bir yasa tasarısını yineliyor. 21 ABD eyaletinin başsavcıları daha önce Biden yönetimine kartellerin terör örgütü ilan edilmesi için dilekçe vermişti.

Bununla birlikte, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopes Obrador, her yıl on binlerce Amerikalıyı öldüren fentanil krizinin, sınırın kuzeyindeki toplumsal zayıflıkların ve Çin fentanilinin Kuzey Amerika’ya sevk edilmesinin bir sonucu olduğunu savundu. ABD Uyuşturucuyla Mücadele Teşkilatını bu ayın başlarında Sinaloa karteline hükümetinin bilgisi dışında sızmakla suçladı ve bu tür eylemlerin Meksikalı ve Amerikalıların hayatlarını tehlikeye atacağı konusunda uyardı.

Yine Perşembe günü, Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Sınır Devriyesinin ABD’nin güney sınırına gelen göçmenlerin çoğunu geri çevirmesine izin veren Trump dönemi bir halk sağlığı emri olan 42. Kısım’ın geri alınmasını telafi etmeye çalışan yeni bir göç politikasını açıkladı . Geçen yıl rekor düzeyde 2,76 milyon yasa dışı geçişle karşı karşıya olan Gümrük ve Sınır Devriyesi, günde 13.000’e varan geçiş girişimiyle boğulmaktan korkuyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu