Dünya

Biden yönetimi, Macron’un Ukrayna hamlesinden ‘sinirlendi’ – Bloomberg — Apsny News


Kaynaklar, Fransız liderin Ukrayna ile ilgili müzakere girişiminin “Washington’da pek iyi karşılanmadığını” söyledi.

Beyaz Saray “sinirli” Kaynaklar Bloomberg’e verdiği demeçte, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rusya-Ukrayna ihtilafı konusunda Çin’in arabuluculuğuyla tek taraflı diplomatik müzakereler başlatma girişimiyle.

Biden yönetiminin konuyla ilgili düşüncesine yakın kaynaklara göre, Fransız liderin son hamlesi “Washington’da işler pek iyi gitmedi” ajans Pazar günü bildirdi.

Kaynaklar iddia etti ki “Beyaz Saray, Macron’un hassas bir diplomatik meselede müttefiklere danışmadan serbest hareket etmesinden rahatsız oldu.”

Bloomberg’in alıntı yaptığı kişiler, Fransız cumhurbaşkanının girişiminin başarısına inanmadıklarını da söyleyerek, onun çatışma sırasında başka barış planları önerdiğini, ancak daha sonra geri adım attığını belirtti.

olduğunu iddia ettiler “temizlemek” Raporda, Pekin’in Ukrayna’daki durumla ilgili olarak Moskova üzerindeki etkisini kullanmaya niyeti olmadığı belirtildi.

Geçen hafta Bloomberg, isimsiz kaynaklara dayanarak Fransa’nın Çin’in yardımıyla bu yaza kadar Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerini yeniden canlandırmak istediğini söyledi.

Macron’un, dış politika danışmanı Emmanuel Bonne’dan, krizin çözümü için bir yol haritası oluşturmak üzere Çin’in dış ilişkilerden sorumlu üst düzey yetkilisi Wang Yi ile doğrudan çalışmasını istediği iddia edildi.

Macron, Nisan ayının başlarında Pekin’e yaptığı ziyarette Çinli mevkidaşı Xi Jinping’i nüfuzunu Rusya’yı güçlendirmek için kullanmaya çağırdı. “aklını başına topla” Ukrayna ile ilgili. Ancak basında çıkan haberlere göre, Çin’i çatışma politikasını Batı politikasıyla daha yakın hale getirmeye ikna edemedi.

Pekin aylardır Ukrayna’da barış görüşmelerine ihtiyaç olduğunu söylerken herhangi bir anlaşmanın tüm tarafların çıkarlarına saygı duyması gerektiğini vurguluyor. Çinli yetkililer ayrıca çatışmanın patlak vermesinden ABD ve müttefiklerinin, NATO’nun doğuya doğru genişlemesi de dahil olmak üzere eylemlerini sorumlu tuttular.

Pekin ziyaretinin ardından Macron, Paris’i Washington’un Çin’e yönelik saldırgan çizgisinden uzaklaştırmaya çalıştı. “Avrupalılar Ukrayna’daki krizi çözemez” bu yüzden Tayvan konusunda ABD ile Çin arasındaki çatışmaya sürüklenmelerine izin vermemeliler. Avrupa aramalı “stratejik özerklik” ısrar etti.

Macron’un Çin ile ilişkileri iyileştirme ve Ukrayna’daki barış sürecine dahil olma çabaları, diğer AB ülkeleri tarafından erken olduğu ve bloğun birliğini tehlikeye attığı şeklinde eleştirildi.

Çin’i de ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ABD’nin Tayvan konusundaki tutumunu tam olarak destekledi. Polonyalı mevkidaşı Mateusz Morawiecki, AB’nin “Kendi dizimize ateş etmek” aramaya çalışırsa “stratejik özerklik” çünkü bloğu sadece Pekin’e bağımlı hale getirecek.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu