Güncel

Bill Gates, AI moratoryumuna meydan okuyor — Apsny News


Microsoft kurucusunun dünyanın önde gelen yapay zeka şirketlerinden birinde hissesi var

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, yüzlerce AI araştırmacısı ve teknoloji lideriyle yollarını ayırdı ve güçlü yapay zekanın geliştirilmesine dünya çapında bir ara verilmesine karşı çıktı. Yazılım kralı Reuters’e teknolojinin getireceğine inandığını söyledi. “büyük faydalar.”

“Belirli bir gruptan duraklamalarını istemenin zorlukları çözdüğünü düşünmüyorum” Gates, 1000’den fazla bilim adamı, araştırmacı ve teknoloji liderinin altı aylık bir moratoryum talep eden açık bir mektubu imzalamasından bir hafta sonra Salı günü Reuters’e söyledi. “dev AI deneyleri.”

“Kimin durabileceğini söylediklerini gerçekten anlamıyorum ve dünyadaki her ülke durmayı kabul eder mi ve neden durmalı” Gates devam etti. “Açıkçası bu şeylerin çok büyük faydaları var… Yapmamız gereken zor alanları belirlemek,” ekledi.

bu açık mektup – İmzacıları arasında Tesla CEO’su Elon Musk ve Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak’ın da yer aldığı – yapay zekanın insan kontrolünden kaçma, işleri geçersiz kılma ve sürekli gelişiminin potansiyel sonuçları olarak insanları “değiştirme” potansiyelini sıraladı. Diğer AI eleştirmenleri, Machine Intelligence Research Institute (MIRI) kurucu ortağı Eliezer Yudkowsky ile daha da ileri gitti. uyarı geçen hafta “gerçekten dünyadaki herkes ölecek” eğer yapay zeka şu noktaya evrilirse “bilgisayarlarla sınırlı kalmayacak.”

Mektup, yapay zeka laboratuvarlarının sistemlerini, yaratıcılarına göre simüle edilmiş bir baro sınavında insanların %90’ından daha iyi performans gösterebilen ve bir SAT’ta yüzde 93’lük dilimde puan alabilen OpenAI’nin GPT-4 dil modelinin yeteneklerinin ötesinde eğitmeyi bırakmasını açıkça tavsiye ediyordu. okuma sınavı

Musk, OpenAI’nin ilk finansörlerinden biriydi ve o zamandan beri şüpheci hale geldi, Gates ise daha sonra desteğini sağladı, ancak bir AI müjdecisi olarak ortaya çıktı. Microsoft, 2019’da OpenAI ile ortaklık kurdu ve şirkete Azure bulut bilgi işlem platformunda insan düzeyinde bir yapay zeka oluşturması için 1 milyar dolar verdi ve yazılım devi duyurdu başka bir yatırım Ocak ayında OpenAI’de 10 milyar dolara kadar.

“Yapay zeka çağı başladı” Gates şöyle yazdı: Blog yazısı geçen ay, Musk’ın mektubundan bir gün önce yayınlandı. AI “insanların çalışma, öğrenme, seyahat etme, sağlık hizmeti alma ve birbirleriyle iletişim kurma şeklini değiştirecek” teknolojinin dezavantajlı çocuklara eğitim vermeye, daha fakir ülkelerde çalışan doktorlara yardım etmeye ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olacağını iddia ederek devam etti, ancak ikinci görevi tam olarak nasıl yerine getireceğini açıklamadı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu