Güncel

Bitki mantarı insanlara bulaşıyor – rapor — Apsny News


Hindistan’daki doktorlar, genellikle ağaçlarda bulunan bir bitki mantarının bir insana bulaştığı bilinen ilk vakayı kaydettiler.

Daha yaygın olarak gümüş yapraklı mantar olarak bilinen Chondrostereum purpureum, genellikle gül türlerini etkiler ve dalları ve hatta tüm bitkiyi öldürmeden önce yapraklarını gümüşi bir renge dönüştürür.

Bununla birlikte, doğu Hindistan’dan 61 yaşındaki bir adamın kendisini üç aydır rahatsız eden yorgunluk, ses kısıklığı, öksürük gibi bir dizi semptomla hastaneye kaldırılmasının ardından, mantarın insanlara da bulaşabileceği görülüyor. ve yutma güçlüğü.

Hastanın göğsünün röntgenini çektikten sonra doktorlar sorunu belirleyemedi, ancak adamın boynunun BT taraması, test edilen ve sonunda gümüş yapraklı mantar olarak tanımlanan bir apse ortaya çıkardı.

Chondrostereum purpureum tipik olarak havaya salınan sporlar yoluyla yayılır ve yakındaki bitkileri enfekte etmesine izin verir. Hintli adama mantarın nasıl bulaştığı belli değil.

Vaka raporuna göre hasta bir bitki mikoloğuydu, ancak gümüşyaprak mantarı ile çalıştığını reddetti. Ancak araştırması sırasında çürüyen malzemeler, mantarlar ve diğer bitki mantarları ile çalışmıştı.

Doktorlar apseyi tamamen boşalttı ve enfeksiyonu antifungal ilaçlarla tedavi etti. Araştırmacılara göre adam o zamandan beri hastaneden taburcu edildi ve nüksetme belirtisi yok.

Ekip, bu özel vakanın, hastanın mantara yakın bir yerde çalışmasından kaynaklanmış olabileceğine inansa da, yine de diğer suşların yanı sıra gümüş yapraklı mantarın insanlarda hastalığa neden olma potansiyeli hakkında endişelerini dile getirdi.

“Çevrede bulunan milyonlarca mantardan sadece birkaç yüz tanesi insanlara ve hayvanlara bulaşabiliyor” raporda açıkladılar. “Hayvan ve insan hastalıklarına bitki patojenlerinin neden olabileceği, bu tür enfeksiyonların sağlıklı ve bağışıklığı baskılanmış bireylerde meydana gelme eğilimi konusunda ciddi soruları gündeme getiren yeni bir kavramdır.”

“Mantarlar fagositoz yolundan kaçabilir ve konakçının bağışıklık sisteminden kaçabilirse, o zaman kendilerini insan patojenleri olarak kabul ettirebilirler.” araştırmacılar, muhtemelen küresel ısınma, ekosistemlerin değişmesi, uluslararası seyahat ve plansız kentleşme nedeniyle son birkaç on yılda çok sayıda yeni patojenik mantar ve zoonotik viral ve bakteriyel hastalığın keşfedildiğine dikkat çekerek uyardı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu