Dünya

Brezilya, Neo-Nazi verileri nedeniyle Telegram’ı yasakladı — Apsny News


Haberci uygulamasının, neo-Nazi içerikli bir grubun yöneticilerinin telefon numaralarını Yüksek Mahkemeye vermeyi reddettiği iddia edildi.

PF İstihbarat Müdürlüğü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin neo-Nazi grup yöneticilerinin talep ettiği tüm verileri teslim edememesi üzerine Google, Apple ve dört Brezilyalı telekom şirketine Telegram’ı uygulama mağazalarından ve diğer platformlarından kaldırmaları emredildi. Telegram, verileri sağlamayı reddetmeye devam ettiği sürece günde 1 milyon real (198.000 $) para cezasına çarptırılacak.

Yetkililer, Telegram yetkililerin talep ettiği bazı kişileri ve verileri Cuma günü iletirken, neo-Nazi içerikli bir gruptaki üyelerin ve yöneticilerin telefon numaralarını sağlamadığını söyledi. O zamandan beri günde 100.000 real para cezasına çarptırıldı.

Polis, Kasım ayında Aracruz’daki iki okulda dört kişiyi öldüren ve yaklaşık bir düzine kişiyi yaralayan 16 yaşındaki kişinin Telegram gruplarında Yahudi karşıtı içerik yaydığını belirledikten sonra verilere erişim talep etti. O da paylaştı “cinayet dersleri” Polis, Brezilya haber kuruluşu Globo tarafından görülen Telegram’a yaptığı veri talebinde, şiddetli ölümleri, bomba yapımı eğitimlerini ve azınlıklara ve Neo-nazi ideallerine yönelik nefreti teşvik eden materyalleri tasvir eden videolar olduğunu belirtti.

Müfettişler, aşırılık yanlısı grup üyeleri ile yöneticiler arasındaki bağlantılar ve grubun tetikçiyi suçunu işlemesi için etkileyip etkilemediği hakkında daha fazla şey öğrenmeyi umuyor.

16 yaşındaki eski okuluna ateş açtığında askeri kıyafetinin üzerinde gamalı haç vardı, ardından öldürmeye devam etmek için yakındaki başka bir okula kaçtı. Cinayetleri gerçekleştirmek için babasının yasal silahlarını kullanan bir polisin oğlu olan tetikçinin psikiyatrik tedavi gördüğü bildiriliyor.

302 tutuklama ve 270 arama ve el koyma operasyonu gerçekleştirildi. “Güvenli Okul Operasyonu” Adalet Bakanı Flavio Dino geçen hafta açıkladı. 2.593 polis raporuna göre toplam 1.738 şiddet olayı ve tehdidi soruşturuluyor.

Brezilya’da son yıllarda okul silahlı saldırıları arttı, bazıları eski cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun silah yasalarını gevşetmesini sorumlu tuttu. Halefi Luiz Inacio Lula da Silva, Brezilya’yı silahsızlandırma sözü vererek cumhurbaşkanı olarak ilk icraatlarından birinde yeni silah ruhsatları verilmesini durdurdu.

Brezilya hükümeti daha önce, platformun dezenformasyon yayan hesapları dondurmayı reddettiğini iddia ederek geçen yıl Telegram’ı askıya almak için harekete geçmişti, ancak hizmet iki gün sonra yeniden açıldı.

Telegram, platformun Ferreira’nın hangi yasaları çiğnediğini sorgulamasının ardından popüler sağcı federal temsilci Nikolas Ferreira’nın hesabını askıya almadığı için Ocak ayında bir kez daha para cezasına çarptırıldı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu