Dünya

Brezilya polisi Bolsonaro’nun evine baskın düzenledi – Apsny News


Eski cumhurbaşkanının apartman dairesinde arama, Covid-19 aşı kayıtlarının sahteciliğine yönelik soruşturma kapsamında gerçekleşti.

Brezilya polisi Çarşamba günü başkent Brasilia’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun evine baskın düzenleyerek telefonuna el koydu. Operasyon, yönetimindeki koronavirüs aşı sertifikalarında tahrifat yapılmasına ilişkin bir soruşturmayla bağlantılı bir düzineden fazla aramanın parçasıydı. Sağcı siyasetçi, daha sonra gazetecilerle konuşurken herhangi bir suç işlediğini reddetti.

Polis, Brasilia ve Rio de Janeiro’da 16 mülkü incelediklerini ve şüpheli üyelerinden altı kişiyi tutukladıklarını söyledi. “suç ağı” sahip olduğuna inanılan “Halk sağlığı sistemlerine yanlış Covid-19 aşı bilgileri girdi.” Medyaya göre gözaltına alınanlar arasında Bolsonaro’nun en yakın yardımcıları ve güvenlik görevlileri yer alıyor.

Müfettişler, Kasım 2021 ile Aralık 2022 arasında, pandeminin en yüksek noktasında düzenlenen kayıtların, Kovid aşısına şüpheyle bakan başkan ve diğer Brezilyalı yetkililer tarafından bir BM Generali de dahil olmak üzere ABD’ye en az dört gezi yapmak için kullanıldığına inanıyor. Meclis toplantısı New York’ta.

Polis tarafından yapılan açıklamada Bolsonaro’dan özel olarak bahsedilmedi, ancak Brezilyalı yayıncı Globo, memurları apartman kompleksi içinde gösteren görüntüler yayınladı.

Çarşamba günü erken saatlerde, Brezilya Yüksek Mahkemesi eski cumhurbaşkanının davada şüpheli olarak adlandırıldığını gösteren belgeler yayınladı. Onunla potansiyel bir suç arasındaki bağlantı, “makul, mantıklı ve sağlam” dosyalar okundu.

Aramanın ardından gazetecilere konuşan Bolsonaro, yaşananlara şaşırdığını ve memurların telefonunu aldığını doğruladı.
Hakkındaki tüm iddiaları yalanladı ve şunları söyledi: “Aşıyı yaptırmadım. Benden hiç aşı kartı istenmedi [to enter the US]. Benim açımdan bir dolandırıcılık yok. Aşıyı almadım, nokta.”

Bolsonaro, başkanlığı sırasında asla Covid-19 aşısı olmayacağına söz verdi. Ancak medya, Şubat ayında sağlık kayıtlarında ‘aşılı’ olarak listelendiğini bildirdi.

Geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçimlerini Luiz Inacio Lula da Silva’ya kaybeden Bolsonaro, solcu rakibinin göreve başlama törenini atlayarak Aralık sonunda ABD’ye gitti. Florida’da üç ay kaldı ve Mart ayında memleketine döndü.

Eski cumhurbaşkanı, diğer şeylerin yanı sıra, seçimlere hile karıştırıldığı iddiaları, yabancı hediyeleri zimmete para geçirme şüphesi ve destekçilerinin bu Ocak ayında Brasilia’daki hükümet binalarını istila etmeye teşvik edildiği iddialarıyla bağlantılı birkaç başka soruşturmayla karşı karşıya.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu