Güncel

Brezilya, Ukrayna’ya Çin ile ‘barış kulübü’ teklif edecek – medya – Apsny News


Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, uluslararası bir toplantı için vizyonunu sunacak. “barış kulübü” Dışişleri bakanı Cuma günü Financial Times’a verdiği demeçte, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bu hafta Pekin’de bir araya geldiğinde Ukrayna’daki çatışmayı çözmeyi amaçladığını söyledi. Çatışma konusunda tarafsız kalan Lula, Brezilya gibi bağlantısız ülkelerin bir barış anlaşmasına aracılık etme şansının en yüksek olduğuna inanıyor.

Barış sürecine yol açacak bir tür toplantıyı teşvik etmek veya oluşturmaya yardımcı olmakla çok ilgileniyoruz” dedi. Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira gazeteye söyledi. “Başkan o kadar çok kez savaş hakkında çok şey duyduğunu ama barış hakkında çok az şey duyduğunu söyledi. Barış görüşmeleriyle ilgileniyor.”

Geçen Ekim seçimlerinde sağcı Jair Bolsonaro’yu mağlup etmesinden bu yana, en yaygın adıyla Lula, selefinin Ukrayna konusundaki tarafsızlık politikasına büyük ölçüde bağlı kaldı. Ancak Lula, Ocak ayında G20 benzeri bir grubu bir araya getirmeyi planladığını açıklayan Bolsonaro’dan daha aktif bir uluslararası rol üstlendi. “Rusya-Ukrayna ihtilafına son vermek için.”

“Müzakere masasında saygı duyulacak güçte bir grup oluşturmak ve iki tarafla da oturmak gerekiyor” dedi o sırada.

Lula, seçim kampanyası sırasında beyan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky “kadar sorumlu [Russian President Vladimir] Savaş için Putin” ve ABD ve AB liderlerini Ukrayna’ya NATO üyeliği sözü verdikleri için kınadı.

Brezilya lideri göreve geldiğinden beri ABD Başkanı Joe Biden ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi ve Zelensky ve Putin ile telefonda görüştü. bulma ihtiyacının vurgulanması “Bu savaşı bitirmenin bir yolu” sonrasında toplantı Geçen ay Biden, Lula’nın barış çağrıları, iki hafta sonra 12 maddelik ‘Ukrayna Krizinin Siyasi Çözümüne İlişkin Pozisyon’ yayınlayan Çin tarafından yankılandı.

Çin planı Putin tarafından memnuniyetle karşılandı, ancak ABD tarafından reddedildi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü Pekin’in önerisini bir “taktik hamle” Zelenskiy geçen ay Ukrayna’dayken çatışmayı Rusya’nın lehine oyalamak için belgede yalnızca bir avuç noktayı kabul ettiğini söyledi.

Lula’nın öne sürdüğü herhangi bir plan ve potansiyeli “barış kulübü” Meksika geçen yıl Birleşmiş Milletler’de kendi barış planını önerdiğinde olduğu gibi aynı şekilde karşılanabilir. Ukrayna hükümet danışmanı Mihail Podoliak, Meksika’nın önerisini bir “Rus planı” ve Kiev iki ay sonra kendi on maddelik barış planını yayınladı.

Ancak Kiev’in planı, Rusya’nın Kırım topraklarını Ukrayna’ya bırakması ve yetkililerini savaş suçları mahkemelerine göndermesi taleplerini içeriyordu ve bu nedenle Moskova tarafından başlangıçsız olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu