Ekonomi

Bunu ilk kez söyledi ve uyardı…Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, son videosunda, BİST 100 Endeksi, dolar, euro, gram altın, ons altın, gram altın, ons altın ve düşüşteki petrol fiyatlarını değerlendirdi.

İslam Memiş, gram altın için orta ve uzun vadeli öngörülerini paylaştı. İslam Memiş’in petroldeki düşüş sonrası ortaya attığı iddia ise çok çarpıcı.

İslam Memiş ilk olarak borsa ve dolar-euro kuru değerlendirmesi yaptı.

Memiş’in açıklamaları şöyle:

“Borsa İstanbul 4997 puan. Yüzde 1.85’lik değer artışı ile günü tamamladı. Hızlı düşüş sonrası tekrar toparlanma isteğinde, tepki alımıyla. 4950 test edildiği zaman tekrar yeni bir yoruma ihtiyaç olduğunu ifade ettim. Borsa tarafında bu yıl biraz daha dikkatli olunmalı. Uzun vadeli yatırımcıların kazanma ihtimali olduğunu ifade etmiştim, aynı düşüncem geçerli. Duygularıyla değil, mantığıyla hareket eden uzun vadeli yatırımcılara yine kazandıracaktır. Şu anda bir türbülans, bir belirsizlik var. 4950 puan test edildi ancak seçimlere kadar yine aşağıda bir alanımız olduğunu tahmin ediyorum. Dolar endeksindeki toparlanmalar burada risk olarak durmaya devam ediyor. Yukarıda 5350 direnç seviyesi olsa da 4950 altına sarkmalar Borsa’da kişisel tahminim bu yönde, olabilir. O yüzden kademeli alım burada önemli. 5350 yukarıda fiyatlama var, 5000 altına sarktı, yeni arkadaşlar 4500-5000 arasında kademeli alım yapıp, yıl içindeki yükselişleri bekleyebilirler. Yıl içinde 6000 ile alakalı öngörüm devam ediyor ancak yılın 3. veya 4. çeyreğine tekabül eder.

Dolar TL ekranlarda 19.04. İçeride 19.30-34 lira aralığında bir kur var karşımızda. Makas aralığı yine 30 kuruş fark ediyor. Alım ya da satış yapacaklar bunu gözden geçirmeli. Dolar kurunda yatay baskılanma süreci vardı, şimdi 19-19.10 aralığında baskılanma var. Orta ve uzun vadeli öngörümde değişiklik yok, haziran sonunda yukarı yönlü ataklar beklediğimi söyleyebilirim. Euro TL kuru 20.56 seviyesinde ekranlarda. Serbest piyasalarda 20.79-87 lira aralığında. Euro dolar paritesi 1.0790’a kadar yükseldi. Bu yükselişler tekrar 1.06’nın altına sarkarsa dolardan çıkmak isteyen arkadaşlarımıza doların değil, euro’nun daha iyi bir para birimi olduğunu ifade etmiştim. Orta ve uzun vadede iyi bir fırsat sunuyor. 1.15 seviyesini göz önünde bulunduran, buraların aslında ucuz olduğunu bilmeli.”

İslam Memiş, ardından gram altın ve gümüş için orta ve uzun vadeli yeni zirve öngörüsünü rakam vererek paylaştı. İşte o açıklama…


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu