Güncel

Büyük protesto dalgası İsrail’i kasıp kavuruyor – Apsny News


Tahminen 630.000 kişi hükümetin önerdiği yargı reformuna karşı gösteri yaptı

Yüz binlerce İsrailli, hükümetin yargı sistemini elden geçirme yönündeki tartışmalı hamlesini protesto etmek için Cumartesi günü ülke genelinde sokaklara çıktı.

Kudüs, Hayfa, Beersheba ve Tel Aviv gibi şehirlerde gerçekleşen kitlesel gösterileri düzenleyenler Cuma günü, kendi dedikleri şeye direnmek için bir ‘Felç Haftası’ ilan ettiler. “İsrail’i bir diktatörlüğe dönüştürme girişimi.”

Organizatörlerin verdiği rakamlara göre mitinglere toplam 630 bin kişi katıldı. Yerel basında çıkan haberlere göre, yalnızca aktivistlerin ana mekanı olan Tel Aviv’de yaklaşık 200.000 protestocu toplandı.

Protestolara, Tel Aviv’deki Ayalon Otoyolu’nu kapatan ve 28 kişiyi gözaltına alan bir kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullanan polisle bir açmaz da damgasını vurdu. Protestoculara hukuki yardım sağlayan bir grup avukat, toplam 44 aktivistin tutuklandığını iddia etti.

Kitlesel protestoların ortasında, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant yargı reformu konusunun giderek daha fazla bölücü hale geldiği konusunda uyardı. “Derinleşen bölünme, orduya ve savunma kurumlarına sızıyor. Bu, İsrail’in güvenliği için açık, acil ve gerçek bir tehlikedir” dedi. diyerek hükümeti muhalefetle görüşmeye çağırdı.

İsrail, Netanyahu kabinesinin Yüksek Mahkeme’nin hükümetin yasama ve yürütme organlarına karşı karar verme yetkisini sınırlama ve aynı zamanda hükümet koalisyonuna yargıçları atayan komitede çoğunluk verme planlarının tetiklediği protestolarla aylardır sarsılıyor.

Ancak Pazartesi günü, Netanyahu’nun koalisyonu önerilen reformu geri çevirerek yargı komitesindeki hükümet temsilcilerinin sayısını azalttı. Bu, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından geldi. “önerilen yargı reformları üzerinde tutarlı bir uzlaşmaya varmak için devam eden çabalara destek teklif etti” kontroller ve dengeler de dahil olmak üzere demokratik toplumların temel ilkeleri ile.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu