Güncel

Çiftçilerin protesto partisi, Hollanda seçimlerini sürpriz bir şekilde kazandı — Apsny News


Yeni bir siyasi parti olan Çiftçi-Vatandaş Hareketi (BBB), eyalet seçimlerinde senatoda 15 sandalye alarak siyaset kurumunu şaşırttıktan sonra Hollanda parlamentosunun üst meclisine hakim olmaya hazırlanıyor.

BBB, 2019 yılında, canlı hayvan sayısını önemli ölçüde azaltarak ve binlerce çiftliği satın alarak Avrupa Birliği’nin nitrojen emisyonlarıyla ilgili düzenlemelerine uymaya çalışan Başbakan Mark Rutte’nin muhafazakar VVD partisine bir yanıt olarak kuruldu.

“Artık kimse bizi görmezden gelemez” Parti lideri Caroline van der Plas, Hollandalı radyo kanalı Radio 1’e seçim sonuçları netleşirken söyledi. “Seçmenler bu hükümetin politikalarına karşı çok net bir şekilde konuştular.”

BBB platformu, çevreci grupların, inşaat ruhsatları verilmeden önce doğayı korumak için emisyonları sınırlaması için hükümete dilekçe veren davalarda başarı gördükten sonra, öncelikle nitrojen sorununu etkilemeye dayanıyordu. Bu da inşaat sektörünü çok etkiledi.

Van der Plas, önerilen çözümlerin çiftçilerin aleyhine olduğunu ve çiftliklerin kapanmasına ve gıda üretiminde gerilemeye yol açtığını savundu. BBB, Hollanda sosyal ve ahlaki muhafazakar değerlerine uygun politikalar benimseyerek de destek kazandı. Siyasi yorumcu Ben Coates’in BBC’ye tanımladığı gibi, seçim başarısı öncesinde AB karşıtı ve göçmen karşıtı bir duruş ifade etti. “Hollanda siyasetinde bir deprem gibi bir şey.”

Rutte’nin VVD partisi, oylamanın ardından senatodaki 12 sandalyeden 10’a düştü.

VVD’nin diğer üç siyasi partiyle paylaştığı Hollanda koalisyon hükümeti, 2019’dan bu yana senato çoğunluğuna sahip değil ve genellikle yasa değişiklikleri için çoğunlukla sol görüşlü muhaliflere başvurmak zorunda kalıyor.

Sıklıkla hitap ettiği iki sol eğilimli parti, İşçi Partisi ve Yeşil-Sol, senato koltuklarını tutmaya kararlı görünüyorlar, bu da birleşik sandalye sayılarını BBB’nin yeni toplamı ile uyumlu hale getirecek ve potansiyel olarak Rutte’ye yeterince destek toplaması için bir fırsat sunacak. BBB muhalefetine rağmen politikalar.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu