Güncel

Çin, AB başkanına daha iyi konuşma yazarı olmasını söyledi – Apsny News


Pekin’in AB elçisi, Von der Leyen’in konuşmasının çelişkili ve yanıltıcı olduğunu söyledi

Çin’in AB Büyükelçisi Fu Cong Cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Çin ziyareti öncesinde yaptığı konuşmanın tutarsız, çelişkili ve Pekin’in politikalarını ve pozisyonlarını yanlış yorumladığını söyledi.

“Biraz hayal kırıklığına uğradım” Fu çıkışa söyledi CGTN. “Bu konuşma, Çin politikaları ve Çin pozisyonları hakkında birçok yanlış beyan ve yanlış yorumlama içeriyordu. Başkan von der Leyen için o konuşmayı kim yazdıysa, Çin’i gerçekten anlamadığını veya Çin’in tutumlarını kasıtlı olarak çarpıttığını söyleyebilirim.”

Von der Leyen, bir yandan Çin’le ilişki kurmanın önemini anladığı izlenimini verdi. “Özellikle Avrupa’daki muhafazakarlardan ve hatta belki de ABD’den gelen eleştiriden korkuyor” diğer yandan Fu ekledi. Görünüşe göre konuşmayı okumak “Sanki iki kişi birbiriyle tartışıyor, dolayısıyla bir tutarlılık yok.”

Çin’e yaptığı ziyarette ve Çinli liderlerle diyaloğunda Çin’i daha iyi anlayabileceğini umuyoruz” dedi. Büyükelçi sözlerini tamamladı.

Von der Leyen’in önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüşmesinin beklendiği Pekin’e giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a eşlik etmesi planlanıyor.

Perşembe günü Avrupa Politika Merkezi’nde konuşan Von der Leyen, AB’nin “stres testi” Ve “riski azaltmak” Pekin ile hem siyasi hem de ekonomik ilişkileri olduğunu savundu ve bir “ayrışma” ne uygulanabilir bir stratejiydi ne de bloğun çıkarınaydı. Öte yandan, Brüksel’in olması gerektiğini savundu. “daha cesur” olarak tanımladığı Çin’e yaklaşımında “İçeride daha baskıcı, dışarıda daha iddialı.”

Von der Leyen ayrıca uyardı “İleriye dönük AB-Çin ilişkileri için belirleyici faktör” Pekin nasıl olacak “etkileşime devam ediyor [Russian President Vladimir] Putin’in savaşı” Ukrayna’daki çatışma anlamına geliyor.

Çin, çatışmada tarafsızlık konusunda ısrar etti, tek taraflı Batı yaptırımlarını gayri meşru olarak kınadı ve bir barış planı önerdi. AB, Kiev’deki hükümeti tamamen onayladı ve ona milyarlarca avro değerinde silah, mühimmat, eğitim ve diğer teçhizat sağladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Direktörü Wang Luton da von der Leyen’in sözlerini yorumladı. O tweet attı kişisel hesabından AB “son zamanlarda riskten kurtulma hakkında çok konuşuyor” ama aslında risk yaratıyor “ticareti ideoloji ve ulusal güvenlikle ilişkilendirmek ve blok çatışması yaratmak.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu