Güncel

Çin, ABD’ye karşı diplomatik mücadeleyi kazanıyor – Apsny News


Washington’un Pekin’i tecrit etme kampanyasına rağmen, küresel siyaseti hedeflerine doğru yönlendirme yeteneğine sahip olduğunu gösterdi.

İle Timur Fomenkobir siyasi analist

Geçtiğimiz birkaç hafta, Çin’in kapsamlı bir diplomatik güç gösterisine tanık oldu. Xi Jinping, Vladimir Putin ile bir araya geldiği Moskova gezisini başarılı bir şekilde tamamladıktan kısa bir süre sonra Pekin, Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkileri normalleştirmek için bir anlaşmaya aracılık ettiğini duyurdu. Bu atılım, geniş çapta ABD’nin Orta Doğu’daki nüfuzuna bir darbe olarak kabul edildi. Sonra Çin, Honduras’ı diplomatik tanınmayı Tayvan’dan Pekin’e kaydırmaya ikna etti ve şimdi de üst düzey Batılı politikacılar ve AB yetkilileriAralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da bulunduğu, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Pekin’i ziyaret etmek için akın ediyor.

Bir bütün olarak bakıldığında, son birkaç hafta Çin’in ABD pahasına muazzam diplomatik kazanımlar elde ettiğini gördü; olumsuzluk ve korku taciri içinde. Ancak her şeye rağmen, Çin’in tecrit edilemeyecek kadar büyük ve küresel olarak önemli olduğu gerçeği, Biden’ın Pekin’i kontrol altına almak için örtüşen çok taraflı ittifaklar yaratma stratejisinin işe yaramayacağını gösteriyor.

Çin’in ‘büyük güç anı’

Çin, küresel meseleleri kendi yönüne yönlendirme yeteneğine sahip bir süper güç olduğunu gösterdi; bu, ABD’nin kendi münhasır yetkisi olduğuna inandığı bir ayrıcalıktır. Pekin’in Ukrayna’ya barış önerisi ve Suudi-İran normalleşme anlaşması Washington’da sistemde bir şok yarattı. Xi’nin özellikle Moskova’ya yaptığı ziyaret, Ukrayna çatışması etrafındaki dinamiğe yeni bir denge getirdi ve ABD’nin, çatışmayı kendi stratejik hedefleri lehine sıfır toplamlı bir sonucu zorlama noktasına tırmandırabileceğine dair kibir kaynaklı ABD yanlış hesaplarını tehlikeye attı.

Yukarıda belirtildiği gibi, Avrupalı ​​liderler Xi’nin ziyaretine, umulduğu gibi Çin’in aleyhine dönerek değil, Pekin’le diplomatik ilişkilerini yoğunlaştırarak ve gemide kalmaya çabalayarak yanıt verdiler. Peki Çin’in tepkisi ne olacak? “ öğesinin bir öğesini beklemek mantıklıdır.O zaman bize karşı ABD’nin tarafını tutmayı bırak.”. Bu nedenle, Çin’in Rusya ile stratejik ortaklığının potansiyel bir sonucu, Washington’un Ukrayna savaşının alevlerini körükleyerek güçlendirmeye çalıştığı AB üzerindeki Amerikan etkisinin zayıflaması olabilir. Pekin böylece denkleme çok ihtiyaç duyulan bir denge getiriyor.

Tayvan müttefiklerini kanıyor ve ABD bunu durdurmak için güçsüz

Tüm bunların ortasında ABD, Honduras’ın Tayvan üzerinden anakara Çin’i tanımasını engelleme konusunda güçsüz kaldı ve iki ülke Pazar günü resmen diplomatik ilişkilere başladı. ABD’li yetkililerin bildirdiğine göre sınanmış ile “sıkıştırmakHonduras’tan bahsetmek bile fikrini değiştirecek bir “Fikir değişimi”. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Washington’un küçümseyici tavrı reddedildi – sonuçta, Honduras neden Çin ile ABD’nin sahip olduğu aynı diplomatik ilişkilere sahip olmasın? Ve ABD kimdir de Honduras’a ulusal çıkarlarını neyin oluşturduğu konusunda ders veriyor?

Hareket, Tayvan’ı yalnızca 13 sözde yetkili ile terk ediyor “diplomatik müttefikler” sol. Bu devletlerin toplam etkisi daha az olsa da “gayri resmi” ABD’nin şu anda Taipei’ye verdiği destek, yine de Tek Çin politikasının uluslararası tanınırlığının ve dolayısıyla Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğuna dair onayın arttığını gösteriyor. Dahası, Washington bu konuda çatışma yaratmaya çalışırken, Pekin ülkelerin kendi konumunu tanımasını ve desteklemesini sağlamaya çalışmıyor. Tayvan’ın “” olarak adlandırdığı Honduras geçişidolar diplomasisi”, bir ortak olarak Çin’in ekonomik boyutunun ve kapsamının göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğunu ve ABD’nin bu konuda hiçbir şey yapamayacağını hatırlatıyor.

Kaybedilen bir savaş mı?

Şu anda Amerikan dış politikası, uzun süreli askeri, ekonomik, teknolojik ve politik stratejiler yoluyla Çin’i jeopolitik bir rakip olarak sınırlamaya odaklanıyor. Bu, AUKUS gibi kapsamlı yeni ittifaklar kurmayı, “Uygur soykırımı”üst düzey bileşenlere sürekli büyüyen bir ambargo uygulayarak ve Tayvan adası üzerinde askeri gerilimler yaratarak.

Bununla birlikte, Çin’in kapsamlı bir şekilde izole edilebileceğine dair ABD varsayımları, kronik olarak Amerikan gücünü abartan ve Çin’in konumunu hafife alan tek kutuplu deneyimin kibrinden kaynaklanmaktadır. Geçtiğimiz birkaç hafta, izolasyonun başarılmasının kolay olmadığını ve her şeye rağmen Pekin’in jeopolitiği kendi isteğine göre şekillendirme yeteneğini koruduğunu gösterdi. Böylece büyük oyun devam ediyor ve Xi Jinping’in elinde birkaç numara daha olması muhtemel.

Bu sütunda ifade edilen ifadeler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve RT’ninkileri yansıtması gerekmez.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu