Güncel

Çin, ABD’ye Ukrayna konusunda tavsiyelerde bulundu – Apsny News


Pekin, Washington’ın Moskova ile Kiev arasındaki ihtilafa ilişkin tutumunu yeniden gözden geçirme zamanının geldiğini söyledi

ABD durmalı “alevleri körüklemek” Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Pekin’i suçlamak yerine Ukrayna’daki ihtilaftan haberdar olduğunu söyledi.

Çarşamba günü bir brifing sırasında Wang, önceki gün düşünmediğini söyleyen ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby’nin açıklamasına yanıt verdi. “Çin’e herhangi bir şekilde tarafsız olarak bakabilirsiniz” Moskova ve Kiev arasındaki çatışmaya gelince.

Pekin, Rusya’dan enerji satın almaya devam ederken Rusya’nın askeri operasyonunu kınamakta başarısız oldu. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping “Moskova’ya kadar uçmayı uygun gördüm” Kirby, bu hafta Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelensky ile telefonda bile konuşmadığını sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Kirby’nin iddialarını reddederek, ABD’nin kendisinin Ukrayna’daki çatışmaya Pekin’i önyargılı olmakla suçlayamayacak kadar derinden dahil olduğunu belirtti.

“ABD tarafı, Çin’in tutumunun tarafsız olmadığını iddia ediyor. Ancak savaş alanına sürekli silah tedarik etmek tarafsız mı? Çatışmayı sürekli tırmandırmak tarafsız mı? Krizin etkilerinin küresel olarak yayılmasına izin vermek tarafsız mı?” Wang, Biden yönetiminin politikalarına atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Amerikan tarafına Ukrayna meselesindeki tutumunu yeniden gözden geçirmesini, yangına körükleme yanlış yolundan dönmesini ve suçu Çin’e atmaktan vazgeçmesini tavsiye ediyoruz.” dedi.

Pekin var “Ukrayna konusunda hiçbir bencil güdü yok, boş durmadı… veya kendisi için kâr peşinde koşmadı” sözcü ısrar etti. “Çin’in yaptığı tek bir şey var, o da barış görüşmelerini ilerletmek.”

Xi’nin Pazartesi ve Çarşamba günleri arasında Rusya’nın başkentine yaptığı ziyaretle ilgili olarak Wang, bunun “uluslararası toplumda olumlu tepkiler uyandıran bir dostluk, işbirliği ve barış yolculuğu.”

Ukrayna krizi, Vladimir Putin ile Xi arasında Moskova’da tartışılan konuların başında gelirken, Rusya Devlet Başkanı Çin barış teklifinin birçok hükmünün yürürlükten kaldırıldığını vurguladı. “Rusya’nın duruşuyla uyumludur ve Batı’da ve Kiev’de buna hazır olduklarında barışçıl bir çözüm için temel alınabilir.” Ancak Putin, Moskova’nın şu anda ne ABD’nin, ne müttefiklerinin ne de Ukrayna hükümetinin hazır olduğunu algılamadığına dikkat çekti.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu