Dünya

Çin barışçı değil – Çek cumhurbaşkanı — Apsny News


Politico’ya konuşan Petr Pavel, Pekin’in Batı’yı zayıflatmak ve kendi konumunu güçlendirmek için oyalandığını söyledi.

Çin’in yok “gerçek ilgi” Çek Cumhurbaşkanı Petr Pavel, Ukrayna’daki çatışmanın çözümünde, Pekin’in devam eden çatışmalardan yararlandığını iddia etti. Eski bir NATO komutanı olan Pavel, daha önce Tayvan konusunda Çin ile çatışmıştı.

Statükonun devam etmesinin Çin’in çıkarına olduğuna inanıyorum” dedi. Pavel Salı günü yayınlanan bir röportajda Politico’ya söyledi. Batı’yı izlerken Rusya’dan ucuz petrol ve doğal gaz satın alarak Çin’in bu durumdan yararlandığını sözlerine ekledi. “Ukrayna’yı destekleyerek biraz daha zayıflıyoruz.”

Pekin aynı zamanda “Çatışmalardan her gün dersler çıkarıyoruz” Paul dedi. “Rusya’nın yaptıklarını yakından takip ediyorlar” [and] Batı nasıl tepki veriyor?”

Pavel, bu tür suçlamalarda bulunan ilk Batılı lider değil. Şubat ayında yayınlanan Çin’in 12 maddelik ‘Ukrayna Krizinin Siyasi Çözümüne İlişkin Pozisyonu’, Kiev’de soğuk karşılandı ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından doğrudan reddedildi. “alaycı tuzak” mevcut muharebe hatlarını Rusya’nın lehine dondurmayı amaçlıyordu.

Belgenin yayınlanmasından aylar önce, CIA Direktörü William Burns ileri sürülen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in baktığı “Hangi derslerde dikkatlice [he] çizmeli” Ukrayna’daki çatışmadan ve Tayvan’ın potansiyel bir işgaline başvurmak.

Pavel’in hem belgeyi hem de Çin’in potansiyel barışçıl rolünü reddetmesi, Çinli mevkidaşlarıyla olan zorlu ilişkisi göz önüne alındığında şaşırtıcı değil.

Ocak ayında seçilmesinden birkaç gün sonra Pavel, Tayvan’ın bağımsızlık yanlısı Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’i telefonla arayarak bunu yapan ilk Avrupa devlet başkanı oldu. Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören ve Taipei yetkililerinin herhangi bir şekilde tanınmasına karşı çıkan Pekin, telefon görüşmesini kınadı: “Çin’in içişlerine ciddi bir müdahale”

Günler sonra, Çin’in olduğunu açıkladı. “Dost bir ülke değil” ve bir “Batı demokrasileriyle uyumlu değil” önce arama geçen ay AB liderlerine farklılıklarını bir kenara bırakıp tamamen hem Moskova’ya hem de Pekin’e karşı çıkmaya odaklandı.

Çek Cumhuriyeti, Rusya ile çatışmada Ukrayna’nın en aktif destekçilerinden biri olarak ortaya çıktı ve Pavel, Batı’yı yardım etmeye çağırdı. “sınırsız yardım” Kiev’e. Pavel barış görüşmelerine herhangi bir destek beyan etmedi, Ukrayna’nın NATO’ya katılımını destekledi ve bir değişiklik çağrısında bulundu. “İçeriden Rus rejimi.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu