Dünya

Çin, BM Güvenlik Konseyi’nde reform çağrısında bulundu — Apsny News


Pekin’in üst düzey diplomatı, gelişmekte olan ülkelerin, özellikle Afrika’dakilerin, vücutta daha iyi temsil edilmesi gerektiğini savunuyor

Çin’in üst düzey diplomatı, gelişmekte olan ülkeleri BM Güvenlik Konseyi’nde daha fazla söz sahibi olmaya çağırdı. Wang Yi’nin sözleri, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Batılı güçlerin kilit uluslararası organda aşırı temsil edildiğini söyleyerek benzer bir öneride bulunmasından bir hafta sonra geldi.

Cumartesi günü Kuveyt ve Avusturya’nın BM büyükelçileri Tareq Albanai ve Alexander Marschik ile yaptığı görüşmede Wang şunları söyledi: “Güvenlik Konseyi reformu hakkaniyet ve adaleti desteklemeli, gelişmekte olan ülkelerin temsilini ve sesini artırmalı, daha küçük ve orta ölçekli ülkelerin konseyin karar alma süreçlerine daha fazla katılma fırsatına sahip olmasına izin vermelidir.

Çin Komünist Partisi merkez komitesinde dışişlerinden sorumlu olan yetkili, “Afrika’ya karşı tarihsel adaletsizlikler”düzeltilmelidir.

Çinli diplomat sözlerini, Kuveyt ve Viyana’nın müzakerelere başkanlık ettiği Güvenlik Konseyi reformu konulu müzakereler öncesinde yaptı.

Wang, bir fikir birliğine varılacağını umduğunu ifade etti “böylece Güvenlik Konseyi reform süreci geniş çapta kabul görecek… ve sonuçlar tarihin sınavına girecek.

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Ocak ayında Afrika gezisindeyken, Pekin’in gelişmekte olan ülkelerin BM Güvenlik Konseyi’ndeki temsilini artırmak istediğini açıkça belirtti.Küresel yönetişim sistemi daha adil ve eşitlikçi.

Geçen Pazartesi günü, New York City’deki BM karargahında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov şunları savundu: “Gerçek çok taraflılık… BM’nin uluslararası ilişkilerde şekillenen çok kutuplu mimarinin nesnel eğilimlerine uyarlanmasını talep ediyor.

Bakana göre, “Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin temsilinin genişletilmesi”vücutta hızlandırılması gerekiyor.

“ diye ağıt yakmaya devam etti.Batı’nın mevcut kitlesel aşırı temsiliGüvenlik Konseyi’nde.

Aynı tartışma sırasında ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield ve Hindistan’ın elçisi Ruchira Kamboj da BMGK reformu lehinde konuştular.

Mevcut haliyle BM Güvenlik Konseyi, her biri veto yetkisine sahip beş daimi üyeden (Çin, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD) ve BM Genel Kurulu tarafından iki yılda bir seçilen on daimi olmayan üyeden oluşuyor.

Mevcut kurallara göre, beş Afrika ve Asya devleti, bir Doğu Avrupa devleti, iki Latin Amerika devleti ve iki Batı Avrupa devleti ve diğer devletler daimi olmayan üyeler oluşturuyor.

İsviçre ve Malta’nın daimi olmayan üyeler olmasıyla, Batı şu anda konseyde diğer tüm bölgelerden daha fazla beş sandalyeye sahip. Washington’un yakın müttefiki olan Japonya da mevcut on daimi olmayan üye arasında yer alıyor.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu