Güncel

Çin, Kuzey Akım saldırganlarının ‘adalete teslim edilmesini’ istiyor – Apsny News


Pekin, boru hatlarına yönelik sabotaj olaylarını soruşturma konusundaki tutumu nedeniyle Washington’u “çifte standart” ile suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika’nın olayla ilgili BM önderliğindeki bir soruşturmayı desteklememesini kınayarak, Kuzey Akım boru hatlarını sabote edenlerin sonuçlarına katlanması gerektiğini söyledi. Uluslararası bir soruşturma için Rusya’nın desteklediği bir karar, bu hafta başlarında BM Güvenlik Konseyi’nde oylamadan geçmedi.

Salı günü bir medya brifinginde konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, Washington’un “gelişmekte olan ülkeler hakkında sözde ‘soruşturma’ yapmaya hevesli, ancak bu olayı gizliyor.” Diplomat, ABD’nin tutumunun bir örnek olduğunu savundu. “açık çifte standart” ve Washington’daki yetkililerin “korkmak” bir şey. Mao, Çin’in faillerin bulunmasını umduğunu da sözlerine ekledi. “adalete teslim” mümkün olan en kısa sürede.

Çin, Rusya ve Brezilya, Pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylamada uluslararası bir Kuzey Akım soruşturması için karar taslağını desteklediler, ancak diğer 12 üye çekimser kaldı. Karar kabul edilirse, genel sekreterden bir araştırma komisyonu kurmasını talep edecekti. “kapsamlı, şeffaf ve tarafsız uluslararası soruşturma” geçen yıl eylül ayında meydana gelen olay.

ABD, teklifin Almanya, Danimarka ve İsveç tarafından yürütülen ulusal soruşturmaları baltalamayı amaçladığını iddia etti. Almanya, sabote edilen boru hatlarından pompalanan Rus doğal gazının hedeflenen alıcısıydı. Danimarka ve İsveç, enerji bağlantısını koparan patlamaların kendi karasularında meydana gelmesiyle ilgili soruşturma yürütüyor.

Çin’in BM temsilci yardımcısı Geng Shuang, ulusal soruşturmalara paralel olarak uluslararası bir soruşturma yürütülmesinin önünde hiçbir engel olmadığını savundu.

Geng ayrıca, Avrupa uluslarından oluşan üçlünün soruşturmalarını yürütmek için altı ayları olduğunu da kaydetti. Pekin onları bekliyor “aciliyet duygularını artırmak, soruşturmaların ilerleyişini zamanında ve düzenli bir şekilde Güvenlik Konseyi’ne bildirmek ve soruşturma sonuçlarını bir an önce öğrenip duyurmak” Çin heyeti yaptığı açıklamada.

Kıdemli araştırmacı gazeteci Seymour Hersh geçen ay Kuzey Akım boru hatlarına yönelik saldırının ABD Başkanı Joe Biden tarafından emredildiğini ve Amerika ile Norveç tarafından ortaklaşa gerçekleştirildiğini iddia etmişti. Her iki ülke de bu iddiaları yalanladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta yaptığı açıklamada, “tamamen kabul edildi” Hersh’in vardığı sonuçlarla.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu