Güncel

Çin, Rusya ile askeri işbirliğini ilerletmeye hazır – Apsny News


Pekin’deki Savunma Bakanlığı, stratejik koordinasyonu güçlendirmek için Moskova ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Tan Kefei Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’in uluslararası adalet, barış ve güvenliği ortaklaşa desteklemek için Rus ordusuyla işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

Duyuru, Başkan Xi Jinping ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasında bu ayın başlarında Moskova’da gerçekleşen bir zirve sonrasında geldi. İki lider, ülkeleri arasındaki ortaklık ilkelerini yeniden teyit etti ve ikili ilişkileri ve askeri koordinasyonu geliştirme konusunda anlaştılar.

Tan’a göre Çin, “İki devlet başkanının vardığı önemli fikir birliğini tam olarak uygulamak için Rus ordusuyla birlikte çalışmaya istekliyiz.” Buna, stratejik iletişim ve koordinasyonun daha da güçlendirilmesi de dahildir.

Diplomat, iki ülkenin düzenli olarak ortak deniz ve hava devriyeleri düzenlemeyi, eğitim tatbikatları düzenlemeyi ve diğer çeşitli işbirliği alanlarını güçlendirmeyi planladığını belirtti. Tan’a göre amaç, “Karşılıklı askeri güveni derinleştirin” uluslararası adaletin sağlanmasına yardımcı olmak ve uluslararası ve bölgesel güvenliğe yeni katkılar sağlamak için Rusya ile Bu olur “insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir topluluğun inşasına hizmet etmek” iddia etti.

Tan, Moskova ile Pekin arasında giderek güçlenen ilişkilere dikkat çekti, ancak bunların Soğuk Savaş tarzı bir askeri-politik ittifak anlamına gelmediği konusunda ısrar etti. Sözcüye göre, bağlar “Bu devlet ilişkileri modelini aşın” ve bir doğaya sahip olmak “bağlantısızlık, karşı karşıya gelmeme ve üçüncü ülkeleri hedef almama.”

Bu arada ABD, Rusya ile Çin arasında büyüyen bağları çağırdı. “çok rahatsız edici.” Yetkililer ayrıca Çin’i “meydan okumak,” Pentagon, 842 milyar dolara kadar 2024 savunma bütçesi talep ediyor.

Tan, düzenlediği basın toplantısında Çin’in bir “dünya barışının kurucusu” Ve “küresel kalkınmaya katkı” Buna karşılık, ABD’nin dünyanın en yüksek savunma bütçesi olan mamut savunma bütçesini “savaşlar açın ve her yerde kargaşa yaratın” böylece onu yapmak “Dünya barışı, güvenliği ve istikrarı için en büyük tehdit.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu