Güncel

Çin uzay misyonu, büyük bir Ay keşfine yol açıyor – Apsny News


Ay toprağı örnekleri üzerine yapılan yeni bir araştırmaya göre, Ay, asteroitler yüzeyine çarptığında oluşan küçük cam kürelerin içinde hapsolmuş milyarlarca ton su depolayabilir. Numuneler, Çin’in 2020 robotik Chang’e-5 keşif görevi sırasında alındı.

Nature Geoscience dergisi tarafından Pazartesi günü yayınlanan çalışmada, bilim adamlarından oluşan bir ekip, Chang’e-5 iniş aracı tarafından ay toprağından toplanan cam boncukların içinde su bulduğunu iddia etti.

Boyutları sadece 50 mikrometre ile bir milimetre arasında değişen minik cam boncuklar, genellikle bir asteroit veya kuyruklu yıldız Ay’a çarptığında oluşuyor ve erimiş parçacıklar gönderiyor ve bunlar daha sonra soğuyarak ay manzarasının bir parçası oluyor.

Araştırmacılar, güneşten uzaya hidrojen ve oksijen taşıyan güneş rüzgarları çarptığında boncukların suyla dolduğuna inanıyor.

“Güneş rüzgarından elde edilen su, güneş hidrojeninin ay cam küreciklerinin yüzeyinde bulunan oksijenle tepkimeye girmesiyle üretilir.” gezegen bilimcisi Sen Hu söyledi.

Çalışma ayrıca su difüzyon süreçlerine de baktı ve boncukların birkaç yılda bir suyla yeniden doldurulabileceğini tahmin etti. “Ay yüzeyi su döngüsünü sürdürebilecek verimli bir su doldurma mekanizması.”

Bilim adamları, boncukların 270 milyar tona kadar su içerebileceğini tahmin ediyor.

Bulgu hakkında yorum yapan Açık Üniversite’de gezegen bilimi ve keşif profesörü olan Mahesh Anand, bunu şu şekilde tanımladı: “Yaptığımız en heyecan verici keşiflerden biri” bunun yaptığını ekleyerek “Ay’ı sürdürülebilir bir şekilde keşfetme potansiyeli” her zamankinden daha yüksek.

Çin’in beşinci ay keşif görevi olan Chang’e-5, Aralık 2020’de Ay’a indi ve aynı ayın sonunda güvenli bir şekilde Dünya’ya dönmeden önce yaklaşık 2 kg Ay örneği topladı.

Çin’in iddialı bir ay programı var ve 2030’dan önce Ay’a iniş yapmak için çalışıyor. Rusya ile birlikte, 2035’te faaliyete geçmesi beklenen Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu’nu da kurmayı planlıyor.

Ocak ayında, NASA Yöneticisi Bill Nelson, dünyanın kendisini içinde bulduğunu iddia etti. “uzay yarışı” ve Çin’in başardığını kabul etti “muazzam başarı ve ilerlemeler” uzay programında.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu