Güncel

Danimarka Donanması Kuzey Akım 2 yakınında bulunuyor – medya — Apsny News


Ulusal günlük raporlara göre, askeri dalgıçlar tarafından kullanılan bir gemi, gizemli nesnenin keşfedilmesinin ardından sabotajlı boru hattının yakınında görüldü.

Danimarka Kraliyet Donanması’nın, bir patlamada hasar gören Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattından pek de uzak olmayan Bornholm adasının doğusunda bir dalış operasyonu yürüttüğüne inanılıyor. Berlingske gazetesi Salı günü, askeri dalgıçlar tarafından kullanılan Flyvefisken sınıfı bir devriye gemisinin iki askeri gemiyle birlikte burada görüldüğünü bildirdi. Berlingske, Danimarka ordusunun Bornholm’un doğusunda varlığını doğruladığını ancak gemilerin görevi hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Geçen hafta, Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Rasmussen, hükümetinin, deniz altı boru hattı işletmecisi Rus gaz devi Gazprom’un Kuzey Akım 2 yakınında bulunan garip bir nesne hakkındaki raporunu doğrulayabileceğini duyurdu.

Bakan, şirketin öğenin resimlerini Danimarka makamlarına gönderdiğini, Rus hükümetinin ise büyükelçiliği aracılığıyla resmi bir soruşturma yaptığını söyledi. Rasmussen o sırada Kopenhag’ın keşfi ciddiye aldığını ve daha fazla araştırma yapacağını taahhüt etti.

Nesneden geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir TV röportajında ​​bahsetti. Boru hattının delindiği yerden yaklaşık 30 kilometre uzakta bir Gazprom araştırması sırasında bulunduğunu söyledi. Başkan uzmanlara atıfta bulunarak, cihazın bir patlayıcıyı uzaktan patlatmak için kullanılan bir anten olabileceğini öne sürdü.

Putin, nesnenin Danimarka’nın münhasır bölgesinde yer alması nedeniyle Moskova’nın daha fazla keşif için izin istediğini de sözlerine ekledi. Rusya bir misyon düzenleyebilir “kendi başına, müştereken [the Danes]ya da daha iyisi, bu kadar derinde çalışmak üzere eğitilmiş uluslararası bir patlayıcı uzmanları grubuyla.”

Rasmussen böyle bir iznin verilmeyeceğini söyleyerek Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın azarlamasına neden oldu.

Çoğunlukla yan yana çalışan ancak biraz Bornholm yakınlarında yön değiştiren iki Kuzey Akım boru hattının sabotajı, biri Danimarka sularında, diğeri İsveç bölgesinde olmak üzere iki farklı genel lokasyonda patlamaları içeriyordu. Anahtar enerji bağlantılarını oluşturan dört telden üçü koptu.

Kıdemli araştırmacı gazeteci Seymour Hersh’in bir haberine göre, operasyon emrini ABD Başkanı Joe Biden verdi ve suçlamaları ABD ve Norveç orduları yerleştirdi. Her iki ülke de herhangi bir sorumluluğu reddetti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu