Güncel

DeSantis, Ukrayna konusundaki tutumunu netleştiriyor — Apsny News


Florida valisi daha önce çatışmayı Moskova ile Kiev arasında bir toprak anlaşmazlığı olarak nitelendirmişti.

Florida valisi Ron DeSantis, Ukrayna ihtilafı hakkındaki yorumunun sadece bir mesele olduğunu iddia etti. “bölge anlaşmazlığı” öyleydi “yanlış karakterize edilmiş.” Tam versiyonu Cuma günü yayınlanacak olan TV sunucusu Piers Morgan ile yaptığı bir röportajda, potansiyel Cumhuriyetçi cumhurbaşkanı adayı Rusya’nın “Kırım’ı ele geçirmesinin” ve Ukrayna’ya saldırmasının “yanlış” olduğunda ısrar etti.

Bu ayın başlarında DeSantis, Fox News sunucusu Tucker Carlson’a şunları söyledi: “Ukrayna ve Rusya arasındaki bölgesel bir anlaşmazlığa daha fazla karışmak” pek çoğundan biri değil “hayati ulusal çıkarlar” ABD’nin. Vali ayrıca ABD’nin Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları, uzun menzilli füzeler veya Amerikan askeri konuşlandırması şeklinde yardım sağlamaması gerektiğini savundu ve Biden yönetiminin “sanal ‘açık çek’ finansmanı” herhangi bir hedef veya gözetim olmadan Kiev için.

DeSantis’in yorumları, Florida valisini durumu yanlış anlamakla ve meseleyi küçümsemekle suçlayan Senatörler Lindsey Graham ve Marco Rubio gibi Cumhuriyetçiler de dahil olmak üzere bir tepkiye yol açtı.

Ancak Morgan’a konuşan DeSantis, yorumlarının yanlış anlaşıldığını ve özellikle Donbass ve Kırım’dan bahsettiğini açıkladı.

“Orada çok sayıda etnik Rus var” dedi. “Yani bu zorlu bir mücadele ve ben de bundan bahsediyordum.”

Ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı ele geçirme, hükümetini devirme veya NATO’yu tehdit etme yeteneğine sahip olduğuna inanmadığını, bu nedenle çatışmayı ABD’nin müdahalesini artıracak kadar önemli görmediğini belirtti.

Morgan tarafından bastırıldı “bölge anlaşmazlığı” DeSantis, Ukrayna’nın yaptığına inandığını yineledi. “o bölgenin hakları.” “Parmaklarımı şıklatabilseydim, onu %100 Ukrayna’ya geri verirdim” dedi vali. Bununla birlikte, daha fazla silah ve birlik konuşlandırmasıyla tırmanma açısından Amerika’nın meseleye müdahil olması konusunda ısrar etti. “hata olur.”

DeSantis’in 2024 seçimlerinde ABD başkanlığı için mücadele etmesi yaygın olarak beklense de, vali niyetini henüz resmi olarak açıklamadı. Anketler, son eşleştirme anketlerinde ikisi başa baş gittiğinden, eski ABD başkanı Donald Trump’ın ana alternatifi olduğunu gösterdi. En son Mart ayında Yahoo/YouGov anketi, DeSantis’in Şubat ayında %45’e %41’le liderlik ettikten sonra şu anda Trump’ı %39’a %47’ye kadar takip ettiğini ortaya koydu.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu