Güncel

Dışişleri Bakanlığı İsrail yasalarından ‘son derece rahatsız’ — Apsny News


Üst düzey bir yetkili, yeni onaylanan yasa tasarısının İsrail’in Filistinlilerle gerilimi azaltma sözüyle “tutarsız” olduğunu söyledi.

ABD hükümeti, İsrailli milletvekillerinin işgal altındaki Batı Şeria’da yeni yerleşim birimlerinin inşasına izin veren ve bunun Filistin topraklarının çalınmasını kolaylaştıracağı uyarısında bulunan bir yasa tasarısını geçirmesinin ardından büyük endişelerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Vedant Patel, Washington’un “son derece sorunlu” İsrailli yerleşimcilere Gazze Şeridi’ni ve Batı Şeria’daki bazı bölgeleri boşaltmalarını emreden 2005 tarihli bir yasa tasarısının bazı kısımlarını iptal eden yasayla.

ABD, İsrail’i yerleşimcilerin yasanın kapsadığı bölgeye geri dönmesine izin vermekten kaçınmaya şiddetle çağırıyor” dedi. O gazetecilere söyledi Salı günü, “En az biri [former] Bu bölgedeki ileri karakollar… İsrail yasalarına göre yasa dışı olan özel Filistin arazisi üzerine inşa edildi.”

Yasal değişikliği aramak “özellikle kışkırtıcı” Ve “verimsiz” Patel, yeni yerleşim yerlerinin oluşturulmasının “Barışın önünde engel” Bölgede ayrıca kararın bir işaret olduğunu savunarak “açık çelişki” İsrail’in Filistinlilerle düşmanlığı azaltmak için tekrarlanan yeminlerinden.

2005 tefrika yasası tüm yerleşimcilerin Gazze’yi terk etmelerini emrederken, yalnızca dört Batı Şeria topluluğunda yerleşimleri yasakladı: Homesh, Ganim, Kadim ve Sa-Nur. Yeni önlem yalnızca bu bölgeler için geçerli olsa da, yüzbinlerce İsrailli çok sayıda kişiyi korumaya devam ediyor. yasa dışı karakollar bölgede. Bununla birlikte, yerleşimcilerin belirlenen bölgelere dönmelerine izin verilmeden önce İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) bir askeri emri onaylaması gerekiyor.

Knesset onaylı Salı günü erken saatlerde 31’e karşı 18 oyla kısmi yürürlükten kaldırma, aşırı sağ ve dini partilerin öneriyi güçlü bir şekilde desteklemesiyle. Ancak Patel, oylama sürecini sorguladığı ortaya çıktı ve bunun böyle olduğunu söyledi. “Böylesine önemli bir yasanın 120 kişilik bir meclisten sadece 31 ‘evet’ oyu alması daha da endişe verici.”

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü, tasarının bir “Uluslararası meşruiyet kararlarının ihlali” yanı sıra yerleşimlerin sahip olduğunu tespit eden 2016 BM Güvenlik Konseyi kararı “Hukuki geçerliliği yok”

İsrail “uluslararası hukuka meydan okumakta ısrar ediyor ve durumu yumuşatmak ve gerilimi azaltmak için gösterilen uluslararası çabaları sabote etmeye çalışıyor” Sözcü, Washington’u müttefiki ve müttefiki üzerinde baskı kurmaya da çağırdığını söyledi. “Uluslararası hukuku ve imzalanan tüm anlaşmaları ihlal eden tüm tek taraflı önlemleri durdurmaya zorlayın.”

Salı günü erken saatlerde, Dışişleri Bakanlığı İsrail elçisini yetkililerin katıldığı bir toplantıya çağırdı. “ABD endişesini iletti” yasanın üzerinde. Bir departman iken okuma toplantıyı resmi bir davet olarak tanımlamadı, “oturma eyleminin nedeni buydu” ABD’li bir yetkiliye göre alıntı Times of Israel tarafından. Ülkenin Washington büyükelçiliği tartışma hakkında yorum yapmaktan kaçındı.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu