Dünya

Dolu fırtınasına yakalanan uçak bu hale geldi


Havayolu, uçağın şiddetli bir fırtınaya yakalandığını ve bunun sonucunda kokpit camlarında, dış kaplamalarda ve özellikle de burun konisinde hasar meydana geldiğini belirtti.

23 yıllık Airbus A320 uçağı, inişten yaklaşık 20 dakika önce dolu ve fırtına bulutunun içine girdi.

İnternette paylaşılan görüntülerde uçağın burun konisinin aerodinamik kabuğunun büyük bir kısmının kopmuş olduğu, jetin iç yapısının ortaya çıktığı ve gövdenin geri kalan kısmının dolu etkisinden kaynaklanan eziklerle dolu olduğu görülüyor. 

Dolu fırtınasına yakalanan uçak bu hale geldi - Resim : 1

Kokpitin önünde yer alan iki pencere önemli ölçüde zarar gördü, ancak kırılmadı.

Uçağın yolcuları, dolunun tahmini olarak iki dakika süreyle uçağa çarptığını, türbülansa ve kabin içindeki nesnelerin havalanmasına neden olduğunu anlattı. Birkaç yolcunun sıkıntı yaşadığı, ancak uçuş görevlilerinin kabinin güvenliğini sağlamak için derhal müdahale ettiği bildirildi.

Havayolu şirketine göre, uçak Viyana’ya doğru alçalırken bir fırtına bulutuyla karşılaştı ve bu durum pilotlar tarafından hava durumu radarında tespit edilemedi. Havayolu ayrıca, mevcut değerlendirmeye göre kokpit camlarının, uçağın burnunun ve bazı panellerin dolu nedeniyle hasar gördüğünü belirtti.

Avusturya Havayolları, uçağın Viyana-Schwechat Havalimanına hiçbir yolcusu zarar görmeden güvenli bir şekilde iniş yaptığını ve havayolu şirketinin teknik ekibinin hasarın boyutunu değerlendirdiğini belirtti.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu