Politika

Döner diplomasisi: Alman cumhurbaşkanı Türkiye’de


Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Berlinli bir döner ustasıyla birlikte Türkiye’ye geldi. Steinmeier, 1960’lardan beri Almanya’ya çalışmak için gelen Türk gurbetçilerin sağladığı katkıları vurgulamak istiyor.

Fotoğraf: rfi

Radio France Internationale’in haberine göre Steinmeier’ın geziye Ankara’dan başlamamasının Türkiye hükümetine ‘bir sinyal’ olduğu belirtildi. Alman Cumhurbaşkanı ilk olarak İstanbul’da sivil toplum aktivistleriyle görüşecek ardından Ekrem İmamoğlu’yla tanışacak.

Salı Gaziantep’teki depremzedelerle buluşacak olan Steinmeier’ın çarşamba Ankara’da Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi bekleniyor. Steinmeir, Erdoğan’a iltifat etmek yerine iki ülkedeki insanlar arasındaki bağlara vurgu yapmayı umuyor.

Almanya Cumhurbaşkanlığı ofisi, Steinmeier’in gezisinin ‘dört kuşaktır Almanya’da yaşayan Türk gurbetçilerin kişisel hikayeleri ve başarılarının’ Almanya tarihinin bir parçası olduğunu vurgulamak için yapıldığını açıkladı. 

Türk diasporasının Erdoğan’a destek verdiği algısı Almanya’da rahatsızlık yaratırken Berlin’deki yetkililer Ankara’yla gergin bir ilişki içinde. Erdoğan kasımdaki Berlin ziyaretinde Almanya’nın İsrail’e verdiği desteği eleştirerek Steinmeier’la tartışmıştı.

Steinmeier’ın cumhurbaşkanı olarak ilk kez Türkiye’ye geldi. Ziyarette cumhurbaşkanıyla birlikte gelen Arif Keleş akşam İstanbul’da konuklara döner ikram edecek. Keleş, yolculuktan önce “Şişler bizimle birlikte Cumhurbaşkanlığı uçağında geliyor” dedi.

Erdoğan Almanya’nın bam teline bastı: Biz Holokost cenderesinden geçmedik

Alman başbakan, Erdoğan’ın İsrail’i faşizmle suçlamasını ‘saçma’ buldu

Erdoğan: İsrail, seni savaş suçlusu olarak dünyaya ilan edeceğiz


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu