Kültür&Sanat

Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne zaman, neden kutlanır? İşte hikayesinin arkasındaki hüzün…


Dünya Kadın Günü 8 Mart tarihinde kutlanıyor yahut anılıyor… Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da bir diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadın hakları dünyanın dört bir yanında büyük etkinliklerle gündeme geliyor. Peki, Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? Bu bir kutlama mı, protesto mu?

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ 2022 NE ZAMAN?

Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada her yıl 8 Mart gününde kutlanıyor. Dünya kadınlar günü bu yıl haftanın 2. günü salı gününe denk geliyor.

KADINLAR GÜNÜ NASIL VE NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Dünya Kadınlar Günü ya da bir diğer adı ile Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart tarihinde kutlanıyor. Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kutlanan bu gün, insan hakları temelinde kadınların siyasi, sosyal bilincinin oluşturulmasına ve ekonomik başarılarının kutlanmasına ayrılır.

KADINLAR GÜNÜ TARİHİ

Emekçi kadınlar günü 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiş olduğu için bir tekstil fabrikasında greve çıktı. Ancak bu grevde polisin işçilere saldırması ile, çalışanların fabrikaya kilitlenmesi ve sonrasında da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan işçilerin kaçamaması neticesinde 129 kadın işçi can verdi. Vefat eden işçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katılmıştır.

dünya kadınlar günü

Bir yıl sonra Amerika Sosyalist Partisi 8 Mart’ı Ulusal Kadınlar Günü ilan etmişti. Bu özel günü uluslararası hale getirme fikrini ortaya atan ilk kişi ise Clara Zetkin‘di.

1910 tarihinde Kopenhag’da toplanan Uluslararası Emekçi Kadınlar Konferansı‘nda Dünya Kadınlar Günü fikrini önerdi. Konferansa 17 farklı ülkeden katılan 100 kadın, Zetkin’in sunmuş olduğu öneriyi oybirliği ile kabul etti.

İlk uluslararası etkinlikler ise 1911 tarihinde, Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de düzenlendi. Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yıldönümü de büyük organizasyonlarla kutlanmıştı.

dünya kadınlar günü geçmişi

1975 tarihinde Birleşmiş Milletler Dünya Kadınlar Günü’nü kabul etti ve her yıl için özel bir tema belirlemeye başladı. 1996 tarihinde belirlenen ilk tema ‘Geçmişi kutlamak, geleceği planlamak’ biçimindeydi.

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu