Dünya

Dünya satranç şampiyonluk maçı dramatik eşitlik bozmalara gidiyor — Apsny News


Cumartesi günü berabere kalan Ian Nepomniachtchi ve Ding Liren, 14 klasik maçın ardından berabere kaldı

Çinli Ding Liren, Cumartesi günü dünya satranç şampiyonası maçının 14. maraton maçında Rus Ian Nepomniachtchi ile beraberliği kurtarmak için riskli bir pozisyonda kaldı. On yıllardır en heyecan verici şampiyonluk maçı olarak adlandırılan maç, şimdi Pazar günü eşitlik bozma karşılaşmasında belirlenecek.

14. ve son oyuna girerken her biri 6,5 puanla berabere kalan skorla, belirleyici bir sonuç, 2013’ten beri ilk kez yeni bir dünya şampiyonunun taç giymesini sağlayabilirdi. Ding beyaz taşlara sahipti, bu da seçkin satrançta küçük ama önemli bir avantajdı; kazanma şansı aramak için her fırsatı vardı.

Ancak, Çinli büyükusta duraksadı, erkenden Nepomniachtchi için sorun yaratmadı ve ardından rakibine bir açıklık sağlayan birkaç yanlışlık yaptı. Ding kendini aşağı bir konumda bulurken ve zaman daralırken, Rus siyah taşlarla muhteşem bir final oyunu zaferi kaydetmeye hazır görünüyordu.

Ancak Nepomniachtchi 36. hamlede ters gitti ve avantajından vazgeçti. Sonraki bir taş değişimi, oyuncuların zaman kontrolünü yapmasıyla birlikte, tahtada krallara eşlik edecek sadece bir çift kale ve piyon bıraktı. Nepomniachtchi’nin fazladan bir piyonu olmasına rağmen, böyle bir avantaj genellikle kazanmak için yetersizdir ve Ding, 90 hamle gören ve altı buçuk saatten fazla süren bir oyunda sonunda beraberliği garantiledi.

İki büyükusta her biri yedi noktada düğümlendiğinde, aksiyon Pazar günü dört ‘hızlı’ oyun serisine geçecek. Oyunculara, her hamle için on saniye eklenerek, her biri 25 dakika tahsis edilecektir. Beraberlik hala bozulmadıysa, her hamle için eklenen iki saniye ile üç dakikalık bir zaman kontrolünde iki ‘yıldırım’ oyunundan oluşan bir mini seri başlayacak. Yine de bir kazanan çıkmazsa, sonraki yıldırım oyunları, renkleri belirlemek için kura ile “ani ölüm” formatında olacaktır.

Bir dünya şampiyonunu taçlandırmak için eşitliği bozmak en son 2018’de Norveçli Magnus Carlsen’in ‘hızlı’ eşitlik bozmalarda Amerikalı rakibi Fabiano Caruana’yı mağlup ettiği zamandı. Ancak, neredeyse eşi benzeri görülmemiş altı belirleyici oyunun yer aldığı bu yılki maçın aksine, 2018 sunumu tüm klasik oyunların berabere bittiğini gördü.

Bu yılki maç, satranç yorumcuları tarafından belki de bir neslin en heyecan verici maçı olarak selamlandı. Eski dünya şampiyonu Viswanathan Anand, karşılaşmayı “çağlar için bir maç” olarak nitelendirdi. Oyuncular, zaman zaman agresif ve olağanüstü bir oyun sergileyerek, ama aynı zamanda alışılmadık sayıda hata da yaparak, birbirlerine darbe üstüne yumruk attılar.

Maç 12’de, maçı bir puan farkla önde götüren Nepomniachtchi, güçlü bir avantaj elde etti ve sadece iki maç kala neredeyse aşılmaz bir iki puanlık liderliği garantilemenin eşiğinde görünüyordu. Bununla birlikte, Rus açıklanamaz bir şekilde iki ucu keskin bir pozisyonda hızlı oynamaya başladı ve hemen kayıp bir pozisyona geçmeden önce avantajından vazgeçti.

Karşılaşma Kazakistan’ın Astana kentindeki St. Regis Otel’de oynanacak.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu