Güncel

Dünyanın ilk açık kimlikli trans vekili Georgina Beyer hayatını kaybettiDünyanın ilk açık kimlikli trans milletvekili Georgina Beyer, 65 yaşında Yeni Zelanda‘da hayatını kaybetti. Daha önce oyuncu, drag performans sanatçısı, seks işçisi ve radyo sunucusu olarak çalışmış olan Georgina Beyer, 2005 yılında İşçi Partisi’nden milletvekili seçilerek Yeni Zelanda Parlamentosu’na girmiş ve seks işçiliğinin suç kapsamından çıkarılmasında önemli bir rol oynamıştı.

The Guardian’ın aktardığına göre, Beyer’in Wellington’da kaldığı bir bakımevinde hayatını kaybettiğini Facebook hesabından paylaştığı bir mesajla duyuran Beyer’in arkadaşları, Beyer’in ölümünü ‘derin bir üzüntüyle öğrendiklerini’ söyledi. 

BEYER’E 2020 YILINDA YENİ ZELANDA BAŞARI NİŞANI

Wellington’da doğan, ardından gençlik yıllarında Avustralya’ya giden Beyer, Yeni Zelanda’ya döndükten sonra siyasete atıldı ve 1995 yılında Carterton ilçesinin belediye başkanı seçildi. Ardından İşçi Partisi’nden milletkvekili adayı olan Beyer, 2005 yılında Yeni Zelanda Parlamentosu’na girdi. Beyer, vekilliği süresince seks işçiliğini suç kapsamından çıkarmak için çalışma yürüttü. Söz konusu yasa tasarısı 59 oya karşı 60 oyla kabul edildi. 

Beyer, konuyla ilgili bir açıklamasında, “Fuhuş Reform Yasası üçüncü kez okunduğunda ayağa kalktım ve ‘Sayın Meclis Başkanı; bu Genel Kurul’da seks endüstrisinde çalışan ilk kişi olduğumu varsayıyorum’ dedim. Durdum ve kimlerin el kaldırdığını görmek için etrafıma baktım. Tabii ki kalkan el yoktu. O anda sanırım bu genel kurulda bu konunun uzmanının ben olduğum konusunda bana sessiz bir onay verdiler” demişti. 

Beyer, 2020 yılında gökkuşağı toplumuna hizmetlerinden ötürü Yeni Zelanda Başarı Nişanı Üyesi yapıldı.

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu